Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya'nın Krün Şehrin'de başlayacak G7 Liderler Zirvesi'nde gündeme gelecek konuların, dünya ekonomisi, istihdam sahaları ve fırsatlar, müreffeh AB ile Atlantik üzerinden yeni bir ticari ortaklık oluşturulması noktasında ilişkilerin güçlendirilmesi, radikal şiddet ve Rusya'nın Ukrayna'ya uyguladığı şiddet olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya'nın Krün şehrindeki Elmau Sarayı'nda düzenlenen "G7 Liderler Zirvesi" öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Obama burada yaptığı açıklamada iki gün boyunca Elmau Sarayı'nda iki ülkenin ortak geleceğinin de konuşulacağını belirterek, "Dünya ekonomisi, istihdam sahaları ve fırsatlar, müreffeh AB ile Atlantik üzerinden yeni bir ticari ortaklık oluşturulması noktasında ilişkilerin güçlendirilmesi, radikal şiddet ve Rusya'nın Ukrayna'ya uyguladığı şiddeti de konuşacağız" dedi.

Obama ayrıca bütün bu konular çerçevesinde Merkel'in göstermiş olduğu ortaklıktan ve liderlikten dolayı "müteşekkir" olduğunu söyledi.

Başbakan Merkel de bu yılın Alman birliğinin sağlanmasının 25. yılı olduğunu hatırlatarak, "Bugün farklı fikirlerimiz olmasına rağmen ABD bizim için sıkı ortaklık kurduğumuz çok önemli bir partner. Çünkü biz karşılıklı fikirlere ihtiyaç duyuyoruz ve karşılık fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.

Zirvede sıkı güvenlik önlemleri

Öte yandan şehirde liderleri korumak amacıyla polis yoğunluk güvenlik önlemleri aldı. Alman polisi zirve için bölgede 25 bin polis memuru görevlendirildi.

Sanayileşmiş 7 ülke İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri liderlerinin bir araya geleceği zirve için Elmau Sarayı'nın çevresine 16 kilometre uzunluğunda güvenlik şeridi çekildi.

Toplantıya G7'ye üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da katılacak.

Zirvede görüşülecek konulardan dolayı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Tunus Cumhurbaşkanı Beji Caid Essebsi, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de davet edildi.

AA