Advertisement

Yunanistan’ın kreditörleri ile yürüttüğü müzakerelerinden henüz bir anlaşma çıkmadı ve bu duruma alışılması gerekebilir.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kreditörlerin şu an serbest bırakmadıkları 7.2 milyar euroluk (8 milyar dolar) finansal yardımı elde etse bile kısa bir süre sonra tekrar likidite yardımına ihtiyaç duyabilir. Böylece yaklaşık 5 aydır süren müzarekereler, başka bir cephenin oluşması ile sonuçlanabilir.

 Nomura International Plc analistleri Lefteris Farmakis ve Dimitris Drakopoulos’a göre likidite sıkıntısı yaşayan Yunanistan’ın 30 milyar euroluk üçüncü bir yardıma ihtiyacı var. Euro Bölgesi’nin vergi mükellefleri, Yunanistan’ı euroda tutmak için yaklaşık 5 yıldır milyarlarca vergi ödediler. Ancak Tsipras, Euro Bölgesi hükümetlerinin koyduğu şartlara göre bir yardım anlaşmasını kabul etmeyeceğini, yardımın kendi şartlarına göre olması gerektiğini belirtmişti.

Londra’daki Centre for European Reform direktör yardımcısı Simon Tilford, “Bu aşamada makul bir anlaşma yeterli olmayabilir ve sorun çözüme ulaştırılarak sonlandırılamayabilir. Bu durumu tekrar tekrar izleyebiliriz” dedi.

Beş yıllık Yunanistan sorunu, ülkenin ikinci kurtarma paketinin son diliminin serbest bırakılması üzerinde odaklandı. İkinci kurtarma programının vadesi Haziran sonunda sona eriyor. Son yardım dilimi, Yunanistan’ın Avrupa Merkez Bankası’na Temmuz ve Ağustos aylarında yapması gereken tahvil ödemelerine zar zor denk geliyor.