Advertisement

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hepiniz, sağ olun, var olun hepinize söylüyorum, yaşasın demokrasi." dedi.

Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarının ardından CHP Genel Merkez binasına geldi. Kılıçdaroğlu’nun gelmesi yoğun izdihama sebep oldu. Kılıçdaroğlu, bina önüne gelmekte oldukça zorlandı, güvenlik görevlilerinin de yardımıyla binanın önüne gelen Kılıçdaroğlu, genel merkez binası bahçesinde partililere seslendi.

Kılıçdaroğlu, "Bir dönem kapandı. Demokrasi kazandı. Hepinize en içten selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Demokratik yollarla bir baskıcı dönem sona erdi. Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı. Biraz sonra parti sözcümüz Sayın Haluk Koç gerekli açıklamaları yapacak. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Hepiniz, sağ olun, var olun hepinize söylüyorum, yaşasın demokrasi." şeklinde konuştu.

Haluk Koç da parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. "13 yılın ardından ilk kez gittikçe baskıcı bir yönetim anlayışına dönüşen iktidarın bugün itibarıyla sandıkta millet tarafından düşürüldüğünü" ifade eden Koç, bunun milletin sağduyusunu gösterdiğini söyledi.

"Ülkenin 7 Haziran'da baskıcı, zorba bir rejim tehlikesinden kurtulmuş bulunduğunu" belirten Koç, şöyle devam etti:


"Tek kişinin Türkiye üzerindeki rejim ipoteği millet tarafından bu gece kaldırılmıştır. Sivil darbe girişimi millet tarafından önlenmiştir. Bu büyük bir demokrasi zaferidir, bu milletin zaferidir. Türkiye, 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bu seçimlerin asıl galibi demokrasidir ve Türkiye'dir. Bu seçimin asıl kaybedeni Sayın Erdoğan'dır. Özetle Türkiye kazanmıştır, Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir. Yalın siyasi gerçek, AKP şu an itibarıyla iktidardan millet tarafından düşürülmüştür."


"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaybettiği" ifadesini kullandığını, bunun bir gerekçesi olduğunu kaydeden Koç, "Anayasayı, yasaları ayaklar altına alarak, iktidar partisinin eş başkanıymış gibi tüm devlet imkanlarını kullanarak, eşitsiz, adil olmayan bir seçim kampanyasını milletin vergileriyle, milletin gözünün içine baka baka son dakikaya kadar YSK'nın da müsamahası ile sürdürmüştür. Bu tutum sonucunda, bu seçim sonuçlarını birlikte değerlendirdiğimizde cumhurbaşkanlığı makamı, siyaseten meşruiyeti tartışılan bir makam haline gelmiştir" dedi.


Erdoğan'ın iktidar partisinin kampanyasında görev aldığını savunan Koç, şunları kaydetti:


"Sayın Erdoğan, siyaseten meşruiyeti sorgulanan bir boşluktadır. Bu seçim sonuçları oy yüzdeleri üzerinden değerlendirilemeyecek kadar tarihi bir öneme sahiptir. Bu gece itibarıyla fiili ve hukuki durumu dört madde halinde ifade etmek istiyorum. Bir, AKP iktidarı sona ermiştir. İki, bekleme odasına alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. Belki de en önemli tespite geliyorum; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP, bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. Dört, CHP şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kurallarıyla işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır."


Koç, fedakarca çalışan örgüte, seçmenlere ve vatandaşlara teşekkür etti.


- "CHP'nin siyasi duruşu da ortadadır"


Koç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "AK Parti'nin kuracağı bir hükümette ortak olmayı düşünür müsünüz?" sorusu üzerine Koç, "CHP'nin ve Sayın Genel Başkanımızın seçim kampanyası boyunca hırsızlıklarla, yolsuzluklarla anılan ve bunun hesabını millete veremeyen bir siyasi yapıyla bir araya gelmemizin mümkün olmayacağı ifade edilmiştir. CHP yetkili kurulları bunu daha sonra görüşecektir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası boyunca ifade ettiği görüşler, CHP'nin siyasi duruşu da ortadadır" diye konuştu.


Haluk Koç, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun "Oyumu artıramazsam istifa ederim" şeklinde açıklaması olduğunun ifade edilmesi üzerine de "Bu sonuçlara göre asıl istifa etmesi gerekenler kendilerini balkon konuşmasına hazırlayıp ama pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir" dedi.


Seçim sonucuna ilişkin tüm durumların değerlendirileceğini, olmayacakların ortada olduğunu söyleyen Koç, bundan sonra sürecin parlamenter demokratik teamüller çerçevesinde yürümek zorunda olduğunu kaydetti.


Koç, bir başka soruyu yanıtlarken de Erdoğan'ın seçim sürecindeki tavrı ile kendi konumunu kendisinin tartışmaya açtığını savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Haziran 2015 Pazartesi, 15:45 Misafir kılçtaroğlu koalisyon kursun inşallah. emekliler kurtulur. birncisi emekliden kesilen sosyl denge primini kaldırsın. ikincisi emeklilere yılda iki ikramiye vecek onuda versin. ömür boyu kendisine dua ederiz.
08 Haziran 2015 Pazartesi, 13:40 Misafir erdogansız hava alanına hoşgeldiniz.
08 Haziran 2015 Pazartesi, 08:57 Misafir peki chp senmi kazandın.ulkenin kurucu partisi olduğunu iddia eden sizler bunlar gitsinde neolursa olsun size yakışan bi davranış.