Advertisement

Fed gerçekten faiz oranlarını bu yıl artırmaya niyetli ise Wall Street neden tahvil faizi beklentilerini düşürüyor?

Son dönemde yaşanan satış dalgası, küresel tahvil piyasasının değerinden yaklaşık 1.2 trilyon dolar götürdü. Sabit getiri piyasasının en iyi ve en parlak yatırımcıları son beş ayın dördünde ABD tahvilleri için yılsonu tahminlerini aşağı çektiler.

Geçtiğimiz hafta açıklanan güçlü istihdam verisine rağmen pek çok analist ve yatırımcı, Fed’in faiz oranlarını ekonomiye yapabileceği olumsuz etkiden dolayı aşırı hızlı yükseltmeyeceği tahmininde bulunuyor. Küresel tahvil sahipleri için kayıp verme riskleri hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

New York FTN Financial başekonomisti Chris Low, “İşler yatıştığı zaman (ki kaçınılmaz olarak yatışacak) ABD tekrar temel prensipler üzerinden işlem yapacak” dedi. Low, geçtiğimiz yıl ABD Hazine tahvillerinde yaşanan ralliyi doğru tahmin eden azınlık arasında yer almıştı.

Low, 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizleri için yıl sonu tahminini  Nisan ayında yüzde 2.5’ten yüzde 2.1’e düşürdü. 10 yıl vadeli ABD tahvil faizi Cuma günü yüzde 2.41 seviyesindeydi. Pazartesi günü Tokyo saati ile 11:18’de yüzde 2.40 oldu.

Bloomberg anketine kayılan uzmanlar Aralık ayındaki yüzde 3.01’lik tahvil faizi beklentilerini yüzde 2.5’e indirdiler.  Barclays Plc’nin takip ettiği 50 trilyon dolar değerinde tahvil için süreklilik seviyeleri, kayıp potansiyelinin her zamankinden yüksek olduğuna işaret ediyor. Bloomberg’in derlediği verilere göre 10 yıl vadeli ABD tahvil faizleri yıl sonuna kadar yüzde 3’e yükselirse yatırımcılar bugün yüzde 3.6’lık bir kayıp ile karşı karşıya gelebilir.