Advertisement

(14:20'de güncellendi)

Altın, doların istikrar kazanması ile birlikte, üç gün süren düşüşünü durdurarak değer kazandı. palladyum düşüşünü yedinci güne taşıyarak, son 16 ayın en uzun süreli kayıp dönemini gerçekleştirmeye yöneldi ve iki ayın en düşük seviyesini gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi. Dolar, bir Fransız yetkilinin ABD Başkanı Barack Obama'nın pazar günü G7 zirvesinde delegelere güçlü doların sorun teşkil ettiğini söylediğini belirtmesinin ardından değer kaybetti.  Ancak Beyaz Saray'ın dolardaki güçlü seyrin sorun olmadığı açıklamasının yapılmasının ardından, dolar kayıplarını geri aldı.

Kopenhag'da Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole Hansen, "Altının bugünkü kazançlarını doların omuzlarına yüklemeliyiz," dedi ve "Daha sonra yalanlanmasına karşın, Obama2nın yorumları muhtemelen dolar boğalarına bu sabah biraz mola aldırdı" şeklinde görüş bildirdi.

Ağusstos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselerek, New York saati ile 06:34'te ons başına 1,174.60 dolara çıktı. Spot altın yüzde 0.2 tırmanarak ons başına 1,174.40 dolara ulaştı.

Eylül vadeli palladyum yüzde 0.2 geri çekilerek ons başına 749.75 dolara geldi. Metal erken saatlerde 6 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Temmuz vadeli gümüş kontratları yüzde 0.6 yükselerek ons başına 16.075 dolara toparlandı. Platin yüzde 0.7 tırmanarak ons başına 1,099.90 dolara yükseldi.

(14:20'de güncellendi)