Advertisement

Dünyanın en büyük altın destekli exchange-traded fonunda (ETF) varlıklar, finansal krizin başından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Söz konusu gerilemede hisse senetlerinin ralli yapması ve yatırımcıların Fed’in faiz artırımına hazırlanması etkili oldu. Altına olan talep zayıfladı.

SPDR Gold Trust’taki varlıklar Çarşamba günü yüzde 0.2 gerileme göstererek 704.22 ton ile Eylül 2008’den bu yana en düşük seviyeye indi. Eylül 2008’de Lehman Brothers Holdings Inc. çökerek küresel piyasalarda genel bir düşüşe yol açmıştı. SPDR’deki altın varlıkları Aralık 2012’de zirve yapmasından bu yana yüzde 48 daraldı.

Altın fiyatları, ABD ekonomisinin krizden toparlanma göstermesi ile ayı piyasasında sıkışıp kaldı. ABD ekonomisindeki güçlenme hisse senedi piyasalarında ralliyi teşvik ederek altına olan talebi zayıflattı. ABD Darphanesi’nden yapılan American Eagle altın sikkesi alımları, sekiz yılın en zayıf Mayıs ayına işaret etti. Perth Darphanesi’nin satışları 2012’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Dünya hisseleri 2015 yılında yükseliş gösterdi. ABD hisseleri rekor seviyeye ulaştı. Çin’in gösterge endeksi 12 ay içinde iki katından fazla yükseldi.

Sydney’deki Fat Prophets kaynak analistlerinden David Lennox, “Talep çok kötü” dedi.