Advertisement

(15:00'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri yükselişini ikinci güne taşırken, Yunanistan hisseleri, hükümetin anlaşmaya varmak için daha fazla çaba harcama taahhüdünde bulunmasının ardından Şubat ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Yeni Zelanda doları, faiz indiriminin ardından güçlü bir düşüş gösterirken, emtia grubu geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saati ile 07:22'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve Yunanistan'a ASE Endeksi yüzde 7 sıçradı. Yeni Zelanda doları yaklaşık beş yılın en düşük seviyesine indi. Emtia grubu, bakırdaki düşüşün öncülüğünde, son beş günde ilk kez aşağı yönde hareket etti. Asya hisse sdenetleri yükseldi ve ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Almanya ve Fransa'ya finansal desteğin serbest bırakılmasını sağlayabilecek bir formül için çabalarını artıracağı sözünü vermesinin ardından, bugün kreditörlerle görüşmelerde bulunacak. Yeni Zelanda doları, merkez bankasının gösterge faizi yüzde 3.25'e indirmesi ve 2016 ortasına kadar diğer bir faiz artırımına daha gidilebileceğini işaret etmesi ile birlikte değer kaybetti. ABD'de bugün işsizlik başvuruları ve perakende satışlar verileri açıklanacak. 

Londra'da Investec Wealth & Investment "Avrupa toparlanıyor ve Yunanistan sorun değil," dedi ve "İnsanlar artan bir şekilde Yunanistan'ın gidecek ya da kalacak olmasından dolayı endişe duymuyor. Avrupa'nın çoğunluğu iyi durumda. Uzun vadede olumluyuz" şeklinde görüş bildirdi.

(15:00'te güncellendi)