Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve Fransa Cumhurbaşkanı François Holllande ile bir araya geldi. Merkel liderliğinde Almanya hükümeti Yunanistan’a finansal yardım sağlanması seçeneğini değerlendiriyor. Taraflar, kurtarma fonlarının serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya varılması için müzakerelerin hızlandırılmasına karar verdi.

Yunan bankacılık sisteminin risk altında olması ile birlikte Tsipras’ın zamanı daralıyor. Almanya’nın aldığı pozisyon ile ilgili bilgi sahibi iki kişinin ifadelerine göre Merkel liderliğindeki hükümet, kreditörler tarafından sunulan listeden bir reformun gerçekleştirilmesi karşılığında başlangıç olarak bir kurtarma ödemesi yapmaya hazırlanıyor olabilir. Merkel, Tsipras ve François Perşembe günü iki saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

Bir hükümet yetkilisi Almanya’nın böyle bir anlaşma değerlendirmesi içinde olmadığını ve Almanya’nın sadece Avrupa Birliği Komisyonu, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen teklifleri kabul edeceğini söyledi.

Merkel, “İstek olduğunda yol da vardır. Hedef Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde tutmak” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağladığı Acil Durum Likidite Yardımı’nın (ELA) tavanını Şubat ayından bu yana en yüksek oranda artırdı. Konu ile ilgili bilgi sahibi iki kişinin ifadelerine göre AMB, ELA’nın maksimum potansiyel tavanını geçtiğimiz hafta 80.7 milyar eurodan 83 milyar euroya yükseltme kararı aldı. AMB Yönetim Kurulu, Yunan bankalarının teminatlarına uygulanan iskontoyu değiştirmeme kararı aldı.