Advertisement

altında yükseliş bekleyen yatırımcı bulmak gittikçe zorlaşıyor. Altının 2013’te düşüşe başlaması ile birlikte kıymetli metal satın alımı yapana tüketiciler azalıyor. New York’taki  Bullion Trading LLC mağazasının sahibi Isaac Kahan satışların Mayıs’ta yüzde 35 gerilediğini söyledi.

ABD Darphaesi’nde yapılan American Eagle sikkesi alımları 8 yılın en zayıf Mayıs ayına işaret etti. Küresel altın sikkesi talebi, TD Securities Inc.’in tahminine göre bu yıl 2008’den bu yana en düşük seviyeye gerileyecek.

Chicago’daki RJO Futures kıdemli piyasa stratejistlerinden Phil Streible, “Altına olan inançlarını koruyan bazı sikke alıcılarının piyasadan uzak durduklarını görmek güvenlerinin sarsıldığı anlamına geliyor. Altın ürünlerine olan her çeşit fiziki talep darbe almış durumda” diye konuştu.

Altın fiyatları, enflasyon endişelerinin abartılı olduğunun düşünülmesi, ABD hisseleri ve doların rekor seviyelere ulaşması ile geçtiğimiz iki yılda ayı piyasasında sıkışıp kaldı. Altın destekli exchange-traded fonlardaki varlıklar 2009’dan bu yana en düşük seviyede seyrediyor. Küresel mücevherat talebi zayıfladı. Sikke alıcılarının çıkışa yönelmesi ile altında yükseliş bekleyen insan bulmak zor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2015 Cuma, 15:42 Misafir bunlar duser derse cıkar