Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan ile müzakereler kapsamında Brüksel'de bulunan heyetinin görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle Washington'a döndüğünü açıkladı.

IMF Sözcüsü Gerry Rice, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Yunanistan ile kreditörler arasında devam eden müzakerelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Rice, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların çözülemediğini belirterek, "Aramızda birçok ana noktada önemli farklılıklar var. Bu farklılıkların azaltılması konusunda ilerleme kaydedilmedi. Bu nedenle anlaşmadan çok uzaktayız" dedi.

IMF ekibinin müzakerelerin sürdüğü Brüksel'den ayrılarak Washington'a döndüğünü bildiren Rice, "IMF Başkanı Christine Lagarde'ın da belirttiği gibi IMF hiçbir zaman masadan ayrılmayacak. Fakat şimdi top Yunanistan'ın sahasında" ifadesini kullandı.

Rice, ayrıca Lagarde'ın 18 Haziran'da yapılacak Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısına katılacağını duyurdu.

Yunanistan'ın mevcut mali programdaki 7,2 milyar euroluk krediye ulaşabilmesi için haziran sonuna kadar kreditörleriyle anlaşması gerekiyor. Aksi halde Yunanistan'ın başta IMF borçları olmak üzere mali yükümlülüklerini yerine getiremeyerek temerrüde düşebileceği belirtiliyor.

Ülke, IMF'ye geçen hafta cuma günü geri ödenmesi gereken haziran ayının ilk borç taksitini kaynak bulamadığı gerekçesiyle ödeyememiş ve hazirandaki dört ayrı taksitin birleştirilmesini talep etmişti. Bu talebi kabul eden IMF, Yunanistan'a haziran borçlarını toplu ödemesi için 30 Haziran'a süre tanımıştı.

Yunanistan'ın haziran ayında 1,5 milyar avrosu IMF'ye, 5,2 milyar eyrosu Avrupa Birliği'ne olmak üzere toplam 6,7 milyar euroluk borç ödemesi gerekiyor.

IMF ekibi herhangi bir anlaşmaya varılmaksızın Brüksel'den ayrılırken, sözcü Rice değerlendirmelerde bulundu.

“Yunanistan görüşmelerini yürüten teknik ekip Brüksel’den ayrıldığını” ifade eden IMF sözcüsü Gerry Rice, “Yunanistan ile aramızda ciddi görüş ayrılıkları var. Yunanistan'ın emeklilik sistemi sürdürülebilir değil” yorumunda bulundu.

Sözcü, görüşmelerin seyrine dair “Yunanistan'la anlaşma yönünde alınmış herhangi bir mesafe yok ancak IMF Yunanistan ile görüşmelerde masadan kalkmış değil” ifadesini kullandı. Rice son olarak, IMF Direktörü Christine Lagarde'ın 18 Haziran'da gerçekleştirilecek Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısına katılacağını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Tsipras Brüksel’de gerçekleştirilen toplantının ardından “kreditörlerle aramızdaki görüş ayrılığını gidermeye çalışıyoruz, özellikle mali alanda görüş ayrılıkları var” dedi.

Avrupa Birliği yetkilisi Juncker ise “Yunanistan Başbakanı Tsipras ile dostane bir görüşme gerçekleştirdilerini belirtti”

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Haziran 2015 Perşembe, 22:35 Misafir Grexit kaçınılmaz, AB ve Euro çökecektir!