Advertisement

(15:30'dea güncellendi)

Petrol, OPEC’in en büyük üyelerinin rekor seviyede üretim gerçekleştirmesi ile düşüşü ikinci güne taşıyor ve haftalık kazancı azaltıyor. OPEC üretimin artması, küresel arz fazlası sorununun devam edeceğine işaret ediyor.

Petrol vadelileri New York’ta yüzde 1.5 kadar geriledi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) Perşembe günü açıkladığı verilere göre Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri Mayıs ayında rekor üretim gerçekleştirdiler. Energy Information Administration (EIA) verilerine göre ABD üretimi de genişleme gösterdi. ABD’de stoklar yılın bu döneminde 5 yıllık ortalamanın 90 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Petrolün 6 yılın en düşü seviyesinden gösterdiği toparlanma, küresel üretimin artması ile birlikte varil başına 60 dolar civarında duraksadı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) geçtiğimiz hafta aldığı karar ile üretim kotasını sabit tuttu. OPEC, yüksek maliyetli üreticiler karşısında pazar payını korumaya çalışıyor.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “OPEC üretimi petrolün bu seviyeden ralli yapmasını zorlaştıracak” dedi.

Temmuz vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 93 sent kadar gerileyerek varil başına 59.84 dolar oldu ve Londra saati ile 12:43’de 60.18 dolardan işlem gördü. Kontrat Perşembe günü 66 sent düşüş ile 60.77 dolara indi. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.2, bu yıl yaklaşık yüzde 13 arttı.

Temmuz vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 94 sent kadar veya yüzde 1.4 değer kaybederek varil başına 64.17 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 4.56 dolar seviyesinde ve geçtiğimiz haftanın sonunda 4.18 dolar idi.

(15:30'dea güncellendi)