Advertisement

Janet Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 gün süren toplantısının ardından basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirdi.

Janet Yellen, faiz artışının zamanlamasına fazla önem verildiğini, para politikasında izlenecek yolun daha önemli olduğunu söyledi. Piyasanın faiz artışına tepkisini değerlendiren Yellen ''Fed yalnızca volatiliteyi asgariye indirmeye çalışabilir. Piyasanın tepkisinin ne olacağı noktasında emin olmak zor'' diye konuştu. 

Yellen, politikalarının yanlış anlaşılması nedeniyle gelişen piyasalara sıçrayabilecek volatiliteyi önlemek adına daha iyi iletişim kurmaları gerektiğini söyledi. 

"Faiz artışı için gereken koşullar henüz sağlanmadı" şeklinde konuştu. Yellen, “Son toplantıdan bu yana istihdam toparlanıyor. İstihdam piyasasında daha fazla iyileşme için yer var” dedi.

Fed Başkanı “Enflasyona yönelik aşağı yönlü baskı hafifliyor” derken, “Faiz oranında bir artış gelecek verilere bağlı olacak” yorumunda bulundu. “Hala ılımlı bir büyüme bekliyorum” diyen Yellen, “Toplantı bazlı olarak faiz artışını değerlendireceğiz” görüşünü ekledi.

Fed Başkanı, “istihdam piyasasında döngüsel güçsüzlüğün sürmesi muhtemel” diye ifade etti ve “Fed’in faiz artışı öncesi enflasyon ve istihdamda kesin kanıtlar görmek istediğini” tekrarladı.

Yellen ayrıca “Çok erken veya çok geç faiz artışının riskleri var. Çok erken faiz artışı ekonomik toparlanmaya sekte vurur” ifadelerini kullandı.

Yellen, Yunanistan konusunda gelen bir soruya ''Yunanistan Amerikan ekonomisine doğrudan risk teşkil etmiyor. Ancak anlaşma sağlanamazsa küresel piyasalar etkilenecektir'' yanıtını verdi.

"Birçok FOMC üyesi faiz artışına bu yıl içinde gidilmesinden yana görüş bildirdi"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Fed'in ilk faiz artışına ne zaman başlayacağına dair karar almadığını belirterek, "Ben ve meslektaşlarım, ilk çeyrekte hayal kırıklığı yaratan ekonomik performansın büyük oranda geçici olduğunu düşünsek de faiz artışına başlamadan önce ılımlı büyümenin süreceğine yönelik kesin veriler görmek istiyoruz" dedi.

FOMC üyelerinin faiz artışı için gerekli şartların henüz sağlanmadığına karar verdiğini belirten Yellen, piyasaların ilk faiz artışına gereğinden fazla önem verdiği eleştirisinde bulunurken, "İlk faiz artışının zamanlamasına gereğinden fazla önem verildiğini vurgulamak istiyorum. Faiz artışında izlenecek genel yol piyasalar için daha önemli olmalı" ifadelerini kullandı.

Yellen, bununla birlikte birçok FOMC üyesinin faiz artışına bu yıl içinde gidilmesinden yana görüş bildirdiğini anımsatarak, bunun büyümenin yılın ikinci yarısında hızlanacağı öngörüsüne dayandığını kaydetti.

Öte yandan, faiz artırım kararının beklentilere değil, verilere bağlı olacağının altını çizen Yellen, "Ben ve meslektaşlarım, ilk çeyrekte hayal kırıklığı yaratan ekonomik performansın büyük oranda geçici olduğunu düşünsek de faiz artışına başlamadan önce ılımlı büyümenin süreceğine yönelik kesin veriler görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Dolara yönelik bir hedefimiz yok"

Yellen, Fed'in enflasyon hedeflerinde kısmi ilerleme sağlandığını ve bunda enerji fiyatlarının istikrar kazanmasının önemli rol oynadığını dile getirdi.

Buna ilaveten, geçen yazdan bu yana ciddi değerlenme yaşayan doların dengelemeye başladığına işaret eden Yellen, "Dolar, ekonominin görünümünü etkileyen bir faktör, ancak doların değerine yönelik bir hedefimiz yok. Dolardaki hareketleri ve bunun ekonomiye etkilerini izliyoruz. Fakat, Komite, ekonominin dolardaki değerlenmeye rağmen sıkılaştırmaya bu yıl içinde başlanmasına yetecek kadar iyi durumda olacağını düşünüyor" dedi.

"Piyasalarda dalgalanma olmayacağını garanti edemeyiz"

Yellen, piyasaların faiz kararlarına nasıl tepki göstereceği konusunda tahminde bulunmanın zor olduğunu, ancak Fed'in dalgalanmayı en aza indirmek konusunda elinden geleni yaptığını dile getirirdi. Yellen, "Bu noktada, tek söyleyebileceğim piyasalardaki belirsizliğin olağandışı yüksek seviyelerde görünmediği. Biz sadece dalgalanmayı en aza indirmek için kontrolümüzde olanı yapabiliriz ki bu politika kararlarımız konusunda en açık şekilde iletişim kurmaya çalışmak. Ancak, piyasalarda dalgalanma olmayacağını garanti edemeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Faiz artışı kademeli olacak"

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yellen, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), Fed'in faiz artışını 2016'ya ertelemesi çağrısını nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, "İlk faiz artış kararına yönelik zamanlamanın öneminin abartılmaması gerektiğini vurgulamak istiyorum ve IMF'nin de buna katılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Yellen, ayrıca Fed'in faiz artışında kademeli bir yol izleyeceği taahhüdünü yinelerken, artışların belirli bir plan izlemeyeceğini bildirdi.

"Yunanistan'ın etkisi sınırlı"

Fed Başkanı, Yunanistan ve kreditörleri arasında kilitlenen müzakerelere yönelik bir soruya, "Bu çok zor bir durum. Anlaşma sağlanamaması durumunda, Avrupa'nın ekonomik görünümünü ve küresel finansal piyasaları etkileyecek aksamalar için potansiyel görüyorum" yanıtını verdi.

ABD'nin Yunanistan'la ticaret ve finansal açısından çok sınırlı ilişkilere olduğunu belirten Yellen, buna karşın ülkedeki krizin Euro Bölgesi ve küresel finansal piyasalarına etkisinin dolaylı olarak ABD'ye de yansıyacağını kaydetti.

Fed Başkanı Yellen, Fed'in küresel ekonomideki tüm gelişmeleri yakından izlediği ve bunları kararlarında göz önünde bulundurduğunu sözlerine ekledi.

Bu yıl içinde iki faiz artışı gelebilir

Analistler, FOMC kararları ve Yellen'ın konuşmalarını Fed'in faiz artış zamanlaması konusunda hala kesin karara varmadığı şeklinde değerlendirirken, Fed üyelerinin yıl sonuna ilişkin faiz oranı beklentilerini değiştirmemesinin yıl sonuna kadar 0,25 puanlık iki faiz artışına işaret ettiğini belirtiyor.

FOMC üyeleri bugün açıklanan rapora göre, gösterge faiz oranının yıl sonu itibariyle yüzde 0,625'e yükselmesini bekliyor. Fed, mevcut durumda faizleri yüzde 0-0,25 aralığında tutuyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Haziran 2015 Çarşamba, 22:25 Misafir fed bizle dalga geciyor bu hukumetde kurulmaz bi ekonomis arkadas bana dolar al dolar 3 tl olacak dedi fed biseyler yapacak dedi