Advertisement

Fed yetkililerinin “kırılgan ekonomi” vurgusu yapması faiz artırımlarının yavaş bir patika izleyeceği anlamına geliyor. Fed yetkililerine göre ABD ekonomisi camdan bir ev ve agresif hareketler bir şeylerin kırılmasına neden olabilir.

Politika yapıcıların tahminlerinin medyanı yıl sonuna kadar iki faiz artırımı olacağına işaret ederken, 2015 yılında bir faiz artırımına gitmenin yeterli olacağını düşünen yetkililerin sayısı arttı. Yetkililer 2016 yılı için sıkılaştırmada yavaş bir yaklaşım izlenmesini destekliyorlar.

FOMC’un Çarşamba günü açıkladığı tahminlerine göre 5 yetkili federal fon oranlarında bu yıl bir faiz artırımı gerçekleştirileceği öngördü. Mart ayında bu görüşü destekleyen yetkili sayısı bir idi. Politika yapıcılar ekonominin ilk çeyrek dönemdeki yavaşlamadan ivmelendiğini belirtirken, Fed Başkanı Janet Yellen toparlanmaya yönelik daha net kanıtlat görmek istediğini ifade etti.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi profesörlerinden Jonathan Wright, “Genişlemenin kırılganlığı ile ilgili endişe mevcut. İlk yarı yıldaki büyüme oldukça zayıf görünüyor” dedi.

Büyüme, kötü hava koşulları, liman aksamaları ve güçlü doları ihracatı olumsuz etkilemesi ile ilk çeyrek dönemde yüzde 0.7 geriledi. Tüketiciler gelirlerinin çoğunu harcamak yerine biriktirme eğilimi gösteriyorlar. İmalat sanayi yavaşladı. Küresel riskler Yunanistan’ın temerrüde düşme riski dahil olmak üzere yükseldi.