Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD’deki ücretlerin artış hızı ile ilgili aşırı neşeli bir duruş sergilemedi. Ancak istihdam maliyet endeksinde ivmelenme olduğunu ve ortalama saatlik ücretlerin “umut sinyali” verdiğini söyledi.

Tüketicilerin harcamaktan çok tasarruf ettiği bir ortamda şirketlerin kar marjinlerine rağmen Yellen’ın bahsettiği “umut sinyali” hisse senedi piyasası için de geçerli olabilir.

UBS AG stratejistlerinden Julian Emanuel, “ABD hisseleri ücretler arttığında faiz artırımına olumlu tepki veriyor. Geçtiğimiz çeyrek yüzyılda görülen kümülatif piyasa artışlarının yüzde 100’den fazlası ücretlerin arttığı dönemlerde gerçekleşti” dedi.

Emanuel Ücretlerde görülen artışın yakın zamanda azalmayacağını belirtti. UBS’nin Duke Üniversitesi ve CFO Dergisi ile birlikte gerçekleştirdiği bir ankete göre baş finans yetkilileri ücret ve maaşların önümüzdeki 12 ayda ortalama yüzde 3.3 artacağı tahmininde bulunuyor. Bu rakam tüketici fiyatlarında beklenen artışların oldukça üzerinde ve insanlara harcayabilecekleri kadar nakit sağlayabilir.

Son resmi verilere göre saatlik ücretler yüzde 2.3 yükseldi. Son tüketici fiyat endeksi verisi eksi yüzde 0.2 olarak açıklanmıştı. Böylece ücret artışları tüketici fiyat endeksinden 2009’dan bu yana en yüksek oranda yukarıda seyretti.