Advertisement

(15:00'de güncellendi)

Dolarda yükseliş bekleyenler Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz oranlarında kademeli bir artış olacağı vurgusu yapması ile darbe alırken, euro güçleniyor.

ABD’de faiz artırımlarının yavaş ilerleyeceği sinyali, dolarda yükseliş bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Dolar önemli para birimlerinin çoğu karşısında geriledi.

Dolar göstergesi, Fed’in ABD borçlanma maliyetleri için uzun vadeli tahminlerini düşürmesinin ardından 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Yen Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Cuma günü açıklayacağı politika kararı öncesinde yükseldi. Euro, Euro Bölgesi Maliye bakanlarının Yunanistan krizini görüşmek üzere bir araya gelmesi öncesinde güçlendi. Yunanistan ile kreditörler arasındaki anlaşmazlık henüz bir çözüm bulmuş değil.

Melbourne’deki IG Ltd. piyasa stratejistlerinden Stan Shamu, “Fed toplantısı beklenenden daha güvercin olarak yorumlandı. Dolayısıyla ABD doları ikincil bir konuma geldi. Euro bu hareketten fayda sağladı. Ancak Euro Grup toplantısına yaklaşıyoruz. Traderlar şüpheci yaklaşacaklardır” dedi.

Euro-dolar paritesi Perşembe günü 18 Mayıs'tan bu yana ilk defa 1.14'ün üzerini gördü. Dolar euro karşısında, Londra saati ile 11:43’te yüzde 0.7 gerileyerek 1.1395 dolardan işlem gördü. Dolar Çarşamba günü euro karşısında yüzde 0.8 kayıp yaşamıştı. Dolar yen karşısında yüzde 0.5 zayıflayarak 122.73 yen oldu.

Doların 10 önemli para birimi karşısında hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek düşüşü ikinci güne taşıyor.

(15:00'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2015 Perşembe, 07:58 Misafir benim gibi dolara yatırım yapanlar yandı malesef,sözüm ona güçlü dolar her olumlu haberde yükselmiyor ama olumsuz haberde hızlı düşüş yaşıyor.