Advertisement

Japonya hisseleri, yatırımcıların Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısında çıkacak kararı beklemeleri ve Fed’in faiz oranlarında artışın kademeli olacağı sinyali vermesi ile geriliyor.

Mitsui & Co., Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co.’nun şirketin notunu düşürmesinin ardından yüzde 1.1 geriledi. Satışlarının yaklaşık yarısını Kuzey Amerika’dan elde eden Nissan Motor Co. yüzde 1.4 değer kaybetti. Otsuka Corp. faaliyet karının beklentileri aşabileceğine yönelik bir raporun ardından yüzde 0.7 prim yaptı. Yamaha Corp., Mizuho Financial Group Inc.’in görünümün artırmasının ardından yüzde 5.9 değerlendi.

Topix endeksi yüzde 0.4 gerileyerek Tokyo saati ile 09:17’de 1,627.97 puan oldu. Endekste yükselen her üç hisse senedi için yaklaşık 5 hisse senedi geriledi. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.3 düşüş ile 20,156.24 puana geldi. BOJ iki gün sürecek toplantısında Perşembe günü başlıyor. Bloomberg anketine katılan 35 ekonomistin tümü bankanın politikada değişikliğe gitmeyeceği tahmininde bulunuyor.