Advertisement

(14:45'te güncellendi)

Petrol, Fed'in kademeli faiz artışı sinyali vermesiyle doların düşmesi üzerine değer kazandı. ABD stoklarının yüksek seyri küresel arz fazlası sorununun süreceği sinyali veriyor.

Petrol vadelileri New York’ta yüzde 1.6 kadar yükseldi. Energy Information Administration (EIA) verilerine göre ABD’de petrol stokları geçtiğimiz hafta 2.68 milyon varil geriledi ancak stoklar yine de yılın bu döneminde 5 yıllık ortalamanın 89 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Petrol 6 yılın en düşük seviyesinden gösterdiği toparlanma, fiyatlardaki (Mart ayından bu yana) yüzde 40’lık yükselişin üretimi teşvik edeceği spekülasyonu ile duraksıyor. ABD rekora yakın bir hızda üretim yaparken, Suudi Arabistan, Irak ve Kuveyt OPEC’teki üretim artışlarına öncülük ediyor.

Sydney’deki Global Risk Management Ltd. analisti Michael Poulsen, “Fed kararının ardından dolar düşerken, petrol fiyatları yükseldi. WTI şu anda 60 dolar seviyelerinde tutunuyor” dedi.

Temmuz vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde Londra saati ile 11:51’de 66 sent kadar yükselerek 60.58 dolardan işlem gördü. Kontrat Çarşamba günü 5 sent gerileyerek 59.62 dolara indi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 6 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 14 yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 81 sent kadar veya yüzde 1.3 artış göstererek varil başına 64.68 dolardan alıcı buldu. Kontrat Çarşamba günü 17 sent yükselerek 63.87 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.66 dolar seviyesinde.

(14:45'te güncellendi)