Advertisement

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) kredi programı bölgede kredilerin canlanmasına destek sağladığını kanıtlayabilir. Perşembe günü açıklanacak veri ile bankaların Euro Bölgesi toparlanmasına destek verdiğine işaret edebilir.

AMB, Franfurt saati ile 11:15’te bankalar sağladığı ucuz fonlamanın 4. tur sonuçlarını açıklayacak. AMB fonlamayı bankaların şirket ve hane halkalarına verdiği kredilere bağlı olarak sağlıyor. Bloomberg anketine katılan 22 analiste göre finansal kurumlar AMB’den 75 milyar euro (85 milyar dolar) fon alacak. Tahminler 20 milyar euro ile 160 milyar euro arasında değişiklik gösteriyor.

Hedefli Uzun Vadeli Refinansman Operasyonları (TLTRO) AMB Başkanı Mario Draghi tarafından bir yıl önce duyurulmuştu. Draghi söz konusu programı ekonomiyi ve enflasyonu canlandırma paketi kapsamında gerçekleştiriyor. TLTRO’ların ilk etkileri düşük olarak yorumlanmıştı ve şu sıralar parasal genişleme (QE) programının gölgesinde kalıyor. Ancak TLTRO’lar yine de bankaların yeni kredilerle bölgeyi yukarı yönlü desteklemeleri ile ilgili kanıt sağlayabilir.

Amsterdam’daki ABN Amro Bank NV makro araştırma müdürü Nick Kounis, “Özel sektör kredileri önümüzdeki aylarda kademeli olarak toparlanacak. Bilanço tablolarını geliştirmeye yönelik önlemler bankaların kredi vermede pozisyonunu iyileştirdi. Şirketlerin yatırım fırsatları görmeleri ile kredi talebi artıyor. Bankaların kredi faiz oranları QE desteğiyle geriledi” dedi.