Advertisement

Almanya tahvilleri, Fed yetkililerinin uzun vadeli faiz oranı tahminlerini düşürmesinin ardından ve Euro Bölgesi maliye bakanlarının Perşembe günkü toplantıda Yunanistan’ın finansal açmazına çözüm bulmaya çalışacağı spekülasyonu ile yükseliyor.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi ABD tahvil faizleri ile birlikte yükseliş gösteriyor. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin tahminlerini düşürmesi, Goldman Sachs Group Inc.’i ilk faiz artırımının Eylül’de değil Aralık ayında geleceği tahmininde bulunmasına yol açtı. Avrupa yetkilileri, Yunanistan’ın finansmanı ile ilgili anlaşma sağlanması konusunda düşük bir iyimserlik sinyali veriyor. Maliye bakanları Perşembe günü Lüksemburg’ta bir araya gelecek.

Londra’daki Mizuho International Plc stratejistlerinden Peter Chatwell, “Gelişmeler çekirdek piyasalara oldukça pozitif destek sağlıyor gibi görünüyor. FOMC güvercin tutum sergilerken, Euro Grup toplantısından anlaşma çıkmaması ihtimali var” dedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi 4 baz puan veya 0.04 yüzde puan gerileyerek Londra saati ile 07:35’te yüzde 0.77 oldu. Tahvil faizi 10 Haziran’da yüzde 1.06 ile Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Şubat 2025 vadeli yüzde 0.5 faizli tahvilin fiyatı 0.36 veya 1,000 euro (1,135 dolar) nominal değerde 3.60 euro düşüş ile 97.505’e geldi.