Advertisement

Yunan gazetesi Kathimerini, Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası'nın borç yapılandırması için taslak metin hazırladığını iddia etti.

Avrupalı maliye bakanlarının Perşembe günü Lüksemburg’ta yapacağı toplantıdan anlaşma çıkmasına dair düşük bir umut var. Yunanistan’ın kaderi bu toplantıda belli olabilir. Almanya Şansölyesi Angela Merkel yükselen tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kendini kötü bir anlaşmayı reddedebilecek bir lider konumuna getirmesi ile birlikte tansiyon yükseldi. Kreditörleri kötü niyetli olmakla suçlayan Tsipras, bu hafta içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Artan gerilim, Yunanistan kurtarma fonuna en büyük katkıyı sağlayan Almanya’nın Şansölyesi Merkel’in çabaları ile azalabilir. Merkel görüşmelerin ortak bir zemine çekilmesi ve gerçekçi hedefler belirlenmesi için çabalayabilir. Öte yandan Fed Başkanı Janet Yellen Yunanistan krizinde bir anlaşmaya varılamaması halinde bu durumun ABD’ye yansımaları olacağı konusunda uyarıda bulundu.