Advertisement

ABD hisseleri, Perşembe günü açıklanan verilerin Fed’in kademeli faiz artışı sinyalini desteklemesi ile değer kazandı.

Standard & Poor’s 500 Endeksi New York saati ile 09:52’de yüzde 0.6 artış ile 2,113.03 puan oldu ve yükselişini 3. güne taşıdı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.8 yükseliş ile 18,074.30 puan olurken, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.8 arttı.

Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik başvuruları 12 bin azalarak 267 bin çıkması ile 9 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Bir önceki haftada ise 279.000 başvuru gelmişti.

Öte yandan gıda ve akaryakıt hariç enflasyon, Mayıs ayında beklentinin altında artış göstererek, fiyatların Fed'in hedefine ulaşmasının uzun sürebileceği sinyalini verdi.

Çarşamba günü tamamlanan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında yetkililer, faiz oranlarında beklendiği üzere değişikliğe gitmezken, 2015 yıl sonu federal fonlama oranı tahminlerini bu yıl iki faiz artışı yapılacak şekilde sabit bıraktı. Ancak bazı yetkililerin Mart'taki tahminlerini revize ederek bu yıl sıkılaşma beklentilerini azaltması, piyasalar tarafından faiz artışının kademeli ve yavaş olacağı şeklinde yorumlandı. Ancak Fed'in açıklamasında faiz artışının verilere göre belirleneceğini ve enflasyonda yüzde 2 hedefine doğru artış yaşanacağından emin olunduğu takdirde harekete geçileceği ifadeleri yeniden yer aldı.