Advertisement

İGA Havalimanı İşletmesi (İGA), İstanbul'da 3. havalimanının yapımında kullanılmak üzere Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ile 500 milyon euroluk kredi için anlaştı.

İGA'dan yapılan açıklamaya göre, St.Petersburg'da yapılan Uluslararası Ekonomik Forum (SPIEF 2015) çerçevesinde sağlanan mutabakatı Sberbank adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imzaladı.

Sberbank, söz konusu finansmanı Türkiye'deki yatırımı DenizBank aracılığı ile sağlayacak.

Yeni havalimanı ile ilgili yaklaşık 6 milyar euroluk planlanan yatırımın 1,5 milyar euroluk kısmı konsorsiyum üyesi 5 şirketin koyacağı öz kaynaktan karşılanacak. 4,5 milyar euroluk kısmı ise proje finansmanı şeklinde sağlanacak.

Sberbank'ın Türkiye yatırımı Denizbank da bu projede 500 milyon euroluk finansmanla, kredi desteği sağlayan bankalardan biri olacak. Sberbank'ın sağlayacağı 500 milyon euroluk kredi 16 yılı kapsıyor.

Anlaşma sonrası İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına bir açıklama yapan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini kaydetti.

Özdemir, Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ile 500 milyon euroluk kredi verilmesi ile ilgili mutabakat zabtını imzaladıklarını da belirtti.

Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov ise "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

AA