Advertisement

ABD hisseleri günü açıklanan verilerin ardından yükselişle tamamlarken, Nasdaq Teknoloji Endeksi rekor kırdı.

Dow Jones Endeksi 180,04 puan veya yüzde 1 yükselerek 18.115,78 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 20,78 puan veya yüzde 0,99 artışla 2.121,22 puana geldi. Nasdaq Teknoloji Endeksi ise 68,07 puan veya yüzde 1,34 yükseliş göstererek 5.132,95 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.

Endekslerin üzerinde, ülkede Perşembe günü açıklanan veriler ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Çarşamba günü açıklanan kararları etkili oldu. Buna göre, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs'ta aylık yüzde 0,4 artarak beklentilerin altında gerçekleşirken, işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı da geçen hafta 267 binle beklentinin hafif altında kaldı. Ayrıca, 1. çeyreğe ilişkin cari açık da 113,3 milyar dolar ile beklentilerden iyi geldi.

Bununla birlikte, Fed Çarşam günkü toplantısında faiz oranlarını mevcut seviyesinde tutma kararı alırken, Fed Başkanı Janet Yellen düzenlediği basın konferansında faiz artış zamanlamasına yönelik kararın henüz alınmadığını ve gelecek verilere bağlı olacağını bildirdi.

Yellen'ın açıklamalarını nispeten 'güvercin' olarak değerlendiren piyasaların, Cuma günü San Francisco Fed Başkanı ve FOMC üyesi John Williams ile Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester'ın konuşmalarını takip edeceği belirtiliyor.