Advertisement

Avrupa bankaları, yurtiçindeki yeni kuralların bankaların 1 trilyon dolarlık hisse senedi satışı yapmasını gerektirmesi ile sermaye için Asya’ya yöneliyorlar.

Fransa ve Almanya bankaları, 1.8 milyar dolar değerinde Çin yuanı ve Japonya yeni cinsinden tahvil satışı yaparak bu yıl oluşabilecek bir ödeme güçlüğüne engellemeye çalıştılar. 2015 öncesinde hiç tahvil ihracı gerçekleştirmemişlerdi. Bölgede tahvil ihracı yapmaya 2012’de başlayan Hollanda ve İtalya bankaları da Asya’da faaliyetlerini hızlandırdılar.

Finans kurumları, büyük miktarlarda menkul kıymet alımı yapmak için bol likiditenin bulunduğu ve fiyatlamanın elverişli olduğu Asya’ya yöneliyorlar. Avrupalı para yöneticileri 2008’den bu yana yaklaşık 266 milyar dolar değerinde dolar veya euro cinsinden ikinci derecede teminatsız tahvil aldılar. Doğu’ya hareketlenmenin ivmelenmesi bekleniyor. Bankaların bu miktarın yaklaşık 4 katı tahvil ihracı yapması gerekiyor.

Londra’daki Citigroup Global Markets Ltd. sermaye piyasaları müdürü Alexandra MacMahon,  “Sermaye ihracının yükseltilmesi gereksinimi ile birlikte fon kaynaklarını çeşitlendirmek mantıklı. Yatırımcı tabanını genişletmeye odaklanılıyor” dedi.