Advertisement

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yarınki yemin töreni öncesi partisinin meclis başkanı adayını açıkladı.

Ankara'da konuşan Demirtaş "HDP'nin Meclis Başkan adayı olarak Dengir Mir Mehmet Fırat'ı önümüzdeki günlerde açıklayacağız" dedi.

Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz HDP olarak şu noktadayız. HDP'ye oy veren insanlar bu ülkede bu ülkede barış istediklerini ilan ettiler. Çok büyük baskılara rağmen bu oyu aldık. Devlet olanaklarını sonuna kadar kullanan partiye rağmen bu oyu aldık. Biz halkımıza sözler verdik. bu sözleri ilkeler yokmuş gibi davranarak koalisyon tartışmalarını yürütmek partimizin tavrı değil. HDP Türkiye'nin özgür yarınlarını düşünerek politika yürütüyoruz. Bizim çok katı tutumlarımız yok ama ilkelerimizi hiçe sayacak teklifi beklememek lazım.

Parlamento toplanmadan erken, yeni seçimi tartışmak seçim sonucundan ders çıkarmamak anlamına gelir. Niyetinde eğer hiçbir seçenek Türkiye'yi yönetecek alternatif yoksa biz Türkiye'yi yönetmeye hazırız. Dışarıdan destek versinler biz buna hazırız. Yok olmuyorsa seçim korkulacak durum değildir. HDP'nin Meclis Başkan adayı olarak Dengir Mir Mehmet Fırat'ı önümüzdeki günlerde açıklayacağız"