Advertisement

 

Murat Ersoy, 2 yıl önce Türkiye’nin en büyük 4 havayolu oyuncusundan biri olan şirketinde köklü bir değişime gideceğini müdürlerine açıklandığında, planı üzerine 3 yıldır kafa yoruyordu.

2001’de Atlas Jet ismiyle 2 uçakla yola çıkan şirketinin adını, imajını ve stratejisini tamamen değiştirmek isteyen Ersoy, artan rekabet ve daralan iç pazar marjları olan iç pazara oynamak yerine bölgesel bir oyuncu olmak için gerekli adımları hızla atmaya başladı.

Atlas Global ismini alan şirket, Ukrayna, Irak, Suudi Arabistan ve  Balkanlarda 14 ülkede 8 şirket kurmak için kolları sıvadı. Bu doğrultuda Kuzey Irak ve Ukrayna’da şirket kuruldu.

“Yakın gelecekte ağırlıklı olarak dış hat uçan bir firma haline geleceğiz” diyen Ersoy, “Yüzde 70’lik iç hat uçuşumuza karşılık yüzde 30’luk dış hat uçuşumuz var. Gelecek yıl bu oranları tam tersine çevireceğiz” diyerek şirketin en önemli stratejik değişikliğini açıkladı.

Ağırlıklı olarak Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve İtalya gibi noktalara uçuş başlatmaya hazırlanan Atlas Global, kuracağı yeni şirketlerle birlikte hızlı bir yatırım sürecine girmek istiyor. Filosundaki uçak sayısını 2018 sonuna kadar 3 misline çıkarmaya hazırlanan Atlas Global’in şu anda 25 uçağı bulunuyor.

Türk havacılık sektörü son 10 yılda dünya ortalamasının çok üzerinde büyürken toplam yolcu sayısı 34 milyondan 166 milyona kadar çıktı. 13 havayolu şirketine ait uçak sayılarının toplamı 2014 sonu itibariyle 422'ye, koltuk kapasitesi 76.297'ye yükseldi.

Devamı BusinessHT'de