Advertisement

Financial Times’ın haberine göre uluslararası kreditörler, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’a TSİ 12:00’ye (Brüksel saat ile 11:00) kadar süre verdi.

Kreditörler Tsipras’a ültimatom verdi. Yunanistan, 30 Haziran’da sona erecek kurtarma programı ile ilgili müzakerelerde son saatlere girdi. Kreditörler Tsipras’a uygulanabilir bir ekonomik plan sunması için TSİ 12:00’ye kadar süre tanıdılar. Anlaşma sağlanması 7.2 milyar euroluk finansal yardımın serbest bırakılmasını sağlayacak.

Kıdemli iki Euro Bölgesi yetkilisinin verdiği bilgilere göre Tsipras bir anlaşma sağlamada başarısız olursa, kreditörlerin teklifleri Euro Bölgesi maliye bakanlarına Atina’nın tercihine bırakılmak üzere “pazarlıksız” olarak sunulacak.

Aynı kaynaklar Çarşamba gecesi yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmamasının ardından bir anlaşma sağlanmaması ihtimalinin olduğunu belirttiler.

Tsipras ile IMF, AMB ve AB Komisyonu arasında gerçekleşen görüşmeler ile ilgili bilgi sahibi yetkililerden biri, “Yunanistan hiç hareket etmedi” dedi. Çarşamba günü yapılan görüşmeler Perşembe gününün erken saatlerine kadar sürdü ve Brüksel sari ile 09:00’da yeniden başladı.

Yetkili, “Gerilim seviyesi çok yüksek. Ben bir anlaşma görmüyorum. Durum şu an oldukça ümitsiz görünüyor” ifadelerini kullandı.

Yetkililere göre Euro Bölgesi maliye bakanlarında anlaşmazlığın Atina’nın suçu olduğu yönünde bir anlayış bulunuyor ve bakanlar Yunan hükümetine kreditörlerin teklifini kabul etmesi için yoğun bir baskı uygulamaya hazır.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Haziran 2015 Perşembe, 15:49 Misafir ya bırakın batsınlar, ne uğraşıyorsunuz..
25 Haziran 2015 Perşembe, 13:05 Misafir hadi euro yunanistanla düşüyor,peki dolara ne oluyor,o niye düşüyor,bu durumda doların güçlenmesi gerekmezmiydi.
25 Haziran 2015 Perşembe, 13:00 Misafir yunanlı pes etmez,görürsünüz ab sonunda yunanistanın dediğine gelecek,yunanistanın euro dışında kalması daha pahalı olacak.