Advertisement

Yunanistan ve kreditörleri Euro Grup toplantısı öncesinde bir anlaşma sağlayamadı.

Yunanistan hükümet sözcüsü, "Anlaşmaya istekli olduğumuzu gösterdik. Bizim sunduğumuz öneriler gerçekçi. Mevcut pozisyonumuzu koruyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir AB yetkilisinin verdiği bilgilere göre kreditör kurumlar, maliye bakanlarının gözden geçirmesi için bir dizi teklif üzerinde oybirliği ile anlaşma sağladı ancak Yunanistan dokümanları kabul etmedi. Euro Grubu toplantısının TSİ 14:00'te başlaması bekleniyor.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve kreditörlerinin anlaşmaya varamamasının ardından birbirleri ile yarışan tekliflerle karşı karşıya kaldılar.

Yunanistan’ın üç kreditör kurumu, Yunanistan ile olası bir anlaşmaya temel olabilecek bir dizi doküman üzerinde oybirliği sağladılar ve gözden geçirmeleri için maliye bakanlarına gönderdiler. Ancak bir AB Birliği yetkilisine göre Yunanistan bu dokümanları kabul etmedi. Yunanistan, bir hükümet yetkisinin ifadesine göre kendi teklifini sundu.

Avusturya Maliye Bakanı Hans Joerg Schelling, “Eğer bu belge maliye bakanlarınca kabul edilebilir değilse o zaman alternatifler ile ilgili düşünmemiz gerekir. Ben her zamanki gibi anlaşma konusunda iyimserim. Ancak durum geçen her dakika zorlaşıyor” dedi.