Advertisement

Euro Bölgesi maliye bakanları (Euro Grubu), Yunanistan ile kreditörler arasındaki sorunu çözme amaçlı farklı önerilerle karşılaştı. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile kreditörler arasında dün ve bu sabah yapılan müzakereler sonuçsuz kalmıştı.

Bloomberg'e konuşan bir AB yetkilisi, Euro Grubu toplantısına ara verildiğini aktardı. Yetkili, Yunanistan'ın daha iyi bir teklif yapmasının beklendiğini, teklif gelince yeniden toplanılacağını söyledi.

Yunanistan'ın üç kreditör kurumu Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu(IMF) ve Avrupa Merkez Bankası ortak bir karar alarak, maliye bakanlarına anlaşmaya dayanak oluşturabilecek teklifleri içeren belgeleri gönderdi. Ancak bu teklifleri Yunanistan'ın kabul etmediği belirtildi.

Anlaşma için gözler şimdi Euro Grubu'na çevrildi. Maliye bakanları toplantı girişinde farklı tonda açıklamalar yaptı. Yunanistan'ın en büyük kreditörlerinden olan Almanya'nın Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın geri adım attığını savunurken, Hollandalı mevkidaşı ve Grubu'n başındaki Jeroen Dijsselbloem, henüz yeterince ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Öte yandan Yunanistan'ın son dakikada dün ve bugün basına yansıyan önerilere bir yenisini eklediği ifade edildi. Malta Maliye Bakanı Edward Scicluna, Yunan mevkidaşı Yanis Varoufakis'in toplantının başlamasından yarım saat kadar önce farklı bir öneriyi gruba yolladığını doğruladı.

Yunanistan, kreditörlerin, kurtarma paketindeki 7,2 milyar euroyu serbest bırakmaması halinde bu ay sonuna kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar euro borcu karşılayamayacak. Brüksel'de bugün başlayacak ve iki gün sürecek AB liderleri zirvesine kadar Yunanistan'daki mali krizin çözümüne yönelik bir anlaşma sağlanması ümit ediliyor.