Advertisement

Türk lirasının tansiyonu, koalisyon konusundaki iyimserliğin de etkisiyle düşüyor. TL'nin volatilite endeksi bugün 12.6175 ile Şubat'tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Türk lirasındaki volatilitenin azalması, para birimini Amerikan doları karşısında da daha dayanıklı hale getirdi. Dolar/TL kuru bugün 2,65'e kadar inerek, seçim sonrası gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Türk lirası dayanıklılığı sayesinde yüzde 3,5 değer kazanarak bu hafta gelişen piyasa para birimleri arasında en iyi performansı gösteriyor.

Koalisyon konusundaki iyimserlik piyasaları olumlu etkiliyor

Analistler bu durumun koalisyon sürecinde ilerleme kaydedilmesinden kaynaklandığını ifade ediyor. Piyasalarda daha önce öne çıkan AK Parti-MHP koalisyonu ihtimali, MHP'nin kırmızı çizgilerinde ısrar etmesinin ardından yerini AK Parti-CHP'ye bıraktı. Bugün gelen iyimser açıklamalar da piyasaları olumlu etkiledi.

 Destek Menkul Değerler Analisti Adnan Çekçen, gelinen noktada TL varlıklarının belli başlı partilerin yakınlaşmasından ziyade koalisyon sürecinde ilerleme kaydedilmesinden dolayı oldukça güçlü olduğunu ifade etti. Bu durumun hem içeriden kaynaklı koalisyona dair somut gelişmeler hem de dışarıdan kaynaklı Fed iyimserliği sayesinde gerçekleştiğini belirten Çekçen "Kurdaki gevşeme daha çok belirttiğimiz üzere TL varlıklarının güçlü olmasından kaynaklanıyor. Kurun 2.70-2.66 bandı altına sarkma söz konusu. Bu seviyelerin altında bir günlük kapanış kurdaki gevşemeyi sertleştirebilir" diye konuştu.

Koalisyon arayışlarında son gelişmeler

TBMM'nin 25. döneminin açılışında en yaşlı üye olarak geçici Meclis Başkanlığı yapan Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iki hafta önce yaptığı görüşmenin ardından AK Parti ile CHP arasında koalisyon kurulabileceği belirtilmişti. Dün resmi olarak aday gösterilen Baykal, "Meclis Başkanı olmam Türkiye’nin normalleşmesine, uzlaşma kültürüne katkı sunar. Ayrıca olası bir AK Parti-CHP koalisyonuna kapı aralayabilir" ifadelerini kullandı. Öte yandan MHP milletvekili Ümit Özdağ da, daha önce belirtilen kırmızı çizgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. MHP'nin böyle bir koalisyon için 24. dönemde bakanlık yapan dört ismin Yüce Divan'a gönderilmesi ve Cumhurbaşkanı'nın anayasal çizgiye geri dönmesi gibi şartları olduğu belirtilmişti. Ancak Özdağ, "Bu konular olmazsa olmazımız değil" diye konuştu. Ancak MHP'den yapılan açıklamada bu sözler tekzip edilerek, koalisyon şartlarında bir değişiklik olmadığı ifade edildi.

TBMM Başkanlık Seçimi'nin ilk iki turu 30 Haziran Salı günü yapılacak. En az üç tur sürmesi beklenen seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vermesi bekleniyor.

1 aylık Dolar/TL volatilitesi:

 

BloombergHT.com Editörü
Enes Tunagür
etunagur@bloomberght.com