Advertisement

Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Euro Grubu) ve Yunanistan arasındaki müzakereler bir kez daha sonuçsuz kaldı.

Yunanistan, müzakerelerden hala bir sonuç çıkmaması ile birlikte kurtarma yardımlarının serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya varamadı ve temerrüde biraz daha yaklaştı.

Eurogroup toplantısı sonrası konuşan Başkan Dijsselbloem "Yunanistan anlaşması konusunda kapılar hala açık. Yunanistan'ın kreditörlerin teklifini kabul etmesi halen imkan dahilinde, bir sonraki Euro Grup toplantısı Cumartesi yapılacak" dedi.

IMF sözcüsü Rice, Yunanistan’ın 1.5 milyar euroluk borç ödemesi hakkında “30 Haziran’da ödemenin gerçekleştirmesini bekliyoruz” açıklaması yaparken Yunanistan Başbakanı Tsipras krizi aşmak için anlaşmaya varacaklarından emin olduklarını söyledi.

Tsipras, avrupa tarihinin anlaşmazlıklar, müzakereler ve sonunda uzlaşmalarla dolu olduğunu söyledi. Tsipras, sundukları kapsamlı önerilerin ardından Euro Bölgesi ve Yunanistan'ın krizi aşmasına yardımcı olacak bir uzlaşmaya varılacağından emin olduğunu vurguladı.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, "Karar verme özellikle Yunan yetkililere düşüyor, fakat onlar geri adım atıyorlar. Bir uzlaşmadan çok bir uzaklaşma var" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise basına kapalı bit toplantıda, Yunanistan krizinin Pazartesi piyasalar açılana kadar çözülmesi gerektiğini belirtti.

Toplantı sonrası twitter hesabından açıklama yapan Finlandiya Maliye Bakanı Stubb, "Euro Grubunun yeniden bir araya geleceğini ancak bugün bir sonucun çıkmadığını" belirtti.

Yunanistan, kreditörlerin, kurtarma paketindeki 7,2 milyar euroyu serbest bırakmaması halinde bu ay sonuna kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar euro borcu karşılayamayacak.

Liderler cephesinden ise karışık mesajlar gelmeye devam ediyor. Yunanistan Başbakanı Tsipras, “Avrupa tarihi pek çok anlaşmazlığın, pazarlık ve ardından uzlaşma ile sonuçlanması ile doludur. Krizi aşmak için bir anlaşmaya varacağımızdan eminim” sözleriyle umudunu koruduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande “Yunanistan konusunda bir anlaşma çok uzakta değil. Şu tabloda, Yunanistan’ın anlaşması mümkün ve gerekli” dedi. Almanya Şansölyesi Merkel ise “Görüşmeler bazı konularda başa dönüyor” açıklamalarında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Haziran 2015 Cuma, 09:48 hs.guleryuz_26@hotmail.com bence, kapalı kapılar ardında süren sıkı pazarlıkların yegane sebebi, yunanistanın mali ve finansal kırılganlığının birliğin dağılmasına kadar varabilecek bir dramatik kaosa dönüşmesinin önüne geçmektir. bu sebeple bu süreç mümkün olduğunca geciktirilmeye çalışılacaktır. aksi takdirde birlikten ayrılma veya eurodan ayrılma referandumları yeniden avrupanın gündemini meşgul etmeye başlayacaktır. özellikle olası grexit sonrası ingiltere temelinde başlayan ayrılmalar euro birliğini tarihe bile gömebilir.