Advertisement

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Acil Likidite Desteği'nin (ELA) Yunan bankaları için tek fonlama haline geldiğini ve bunun Yunan bankalarının dayanıklılığı konusunda şüphe oluşturduğunu söyledi.

“Finansal çalkantı dönemlerinde likidite kısıtlayıcı tedbirlerin, çalkantıları durdurmak için başarısız olabileceğini” dile getiren Weidmann, aynı şekilde “uzun süre likidite sağlamanın da sorunlar doğurabileceğini” ifade etti.

Weidmann, "Başlangıçta bankalar için iyi teminat karşılığında geçici kaynak olarak tasarlanan ELA, bankaların yegane finansman kaynağı haline geldi. Bu bankaların mali dayanıklılığı konusunda şüphe uyandırıyor" şeklinde konuştu.

“Yunan hazine bonolarının çevrilerek likiditenin bozulmaması gerektiği” uyarısında bulunan Weidmann, parasal birliğin inşa edildiği temel ilkelere saygı duymanın "dogmatik ve inatçı bir Alman meselesi" olmadığını; bunun “Euro Bölgesi'nden uzun vadeli ekonomik refah için önemli bir politika şartı olduğunu” sözlerine ekledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Haziran 2015 Cuma, 09:38 hs.guleryuz_26@hotmail.com yunanistan yıllardır avrupa birliğinin şımarık, israfçı ve sorumsuz bir çoçuğu gibidir. büyük yardım paketlerine ve çok uygun kredilere rağmen gerekli reformları gerçekleştirmemek için ayak diretiyor. avrupa birliğinden çıkarılması hem birliği hem yunanistanı sarsar. bu sebeple bu süreç hemen gerçekleşmeyecek olası tüm senaryolar denenecektir. yunanistan ise, tüm kozlarını oynadıktan sonra ayağı yere basacaktır. aksi halde bu çatlak, tüm para, maliye ve finans piyasasını allak bullak eden bir ekonomik sarsıntıya veya birliğin kırılgan yapısı sebebiyle dağılmasına bile sebep olabilir
26 Haziran 2015 Cuma, 09:19 Misafir children who are spoiled and wasted of europe, likely or possible consequences of greece out of the union, we must be prepared for a severe negative directional process. the exclusion of greece from the union for being part of a family due to all the financial elements has a negative effect in the short and medium term.
26 Haziran 2015 Cuma, 09:07 Misafir avrupanın şımarık ve israfçı çocuğu yunanistanın birliğin dışına çıkarılma ihtimali veya olası sonuçlarını ciddi derecede negatif fiyatlayan bir sürece hazırlıklı olmalıyız. zira yunanistan ailenin bir parçası. ve her ne kadar kabahatli ve sorumsuz davranışları sebebiyle grexit'e layık olsa da bu durum aileyi(birliği) çok etkileyecektir. bu üzücü senaryonun mümkün olduğunca geç gerçekleşmesi için birliğin tüm ana aktörleri büyük çaba sarfedeceklerdir. grexit tüm finans, parite, para ve maliye politikalarını bozacağı için birliğin dağılmasına kadar gidebilecek bir çatlağın başlangıcı olabilir.