Advertisement

Japonya’da tüketici fiyatları, Mayıs ayında kısmı olarak yükseliş gösterdi. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Guvernörü Haruhiko Kuroda, sağlanan rekor seviyedeki parasal teşvik ile enflasyonu canlandırmaya çalışıyor.

Taze gıda hariç tüketici fiyatları, istatistik kurumunun Cuma günü açıkladığı verilere göre, bir yıl önceye göre yüzde 0.1 yükseldi. Ekonomistler enflasyonda değişiklik görülmeyeceği tahmininde bulunuyorlardı. İşsizlik yüzde 3.3 seviyesinde sabit kaldı. Hane halkı harcamaları bir yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez artış gösterdi.

Bu çeyrek dönemde yavaşlaması beklenen büyüme, enflasyonu zayıflatabilir. Kuroda, petrol fiyatlarındaki düşüş etkilerinin ortadan kalkması ile birlikte enflasyonun yılın ilerleyen zamanlarında ivmeleneceği tahmininde bulunuyor.  BOJ’un 32 ekonomistinden sadece 2’si, Eylül 2016’da yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşabileceğini düşünüyor. Büyük bir çoğunluk teşvikin artırılacağını öngörüyor.

Citigroup Inc. ekonomistlerinden Kiichi Murashima, “Enflasyon verisi biraz güçlü gelmiş olsa da BOJ’un rahatlaması için çok erken. Veri, Japonya ekonomisinin sıkı bir işgücü piyasası olduğunu ancak tüketici harcamalarını alevlendirmediğini gösteriyor” dedi.

Hane halkı harcamaları Mayıs ayında bir yıl önceye göre yüzde 4.8 yükseldi. Mart ayında yüzde 10’dan fazla gerileme görülmüştü. Nisan ayında ise yüzde 1.3 düşüş yaşanmıştı.