Advertisement

Çin hisseleri, Şanghay Bileşik Endeksi’nin yüzde 4’ten fazla gerilemesi ile birlikte sert bir düşüş yaşadı. Hisse senetlerindeki gerilemede ülkedeki en uzun süreli boğa piyasasının zirve yaptığı endişeleri etkili oldu.

Teknoloji hisseleri, Haziran ortasından bu yana Çin’in dünyayı geride bırakan rallisine öncülük ediyordu. Ancak söz konusu hisse senetleri Cuma günü kayıpları hızlandırdı. East Money Information Co. yüzde 10 değer kaybetti. Şanghay Bileşik Endeksi’nde yükselen her bir hisse senedi için 21 hisse senedi geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 4.6 düşüş ile yerel saat ile 4,320.97 puana indi. Endeks böylece beş haftanın en düşük seviyesine gördü.

Çin hisse senedi piyasası, küresel performans derecelendirmelerinde ilk sıradan son sıraya geriledi. Kaldıraçlı spekülatörlerin pozisyonlarını azaltmaları ve değerlemelerin aşırı yükseldiği uyarısında bulunan analist sayısının artması hisse senetlerindeki düşüşte etkili oldu.  Morgan Stanley, müşterilerine Çin hissesi almaktan kaçınmalarını tavsiye etti. Morgan Stanley, Şanghay Bileşik Endeksi’nin 12 Haziran’da boğa piyasasının zirve seviyesini görmüş olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi, Perşembe günü itibarıyla geçtiğimiz yıl yüzde 124 yükseldi. Endeksteki yükselişte kredili işlemlerin rekor seviyeye yükselmesi ve yatırımcıların parasal teşvikin ekonomiyi canlandıracağı spekülasyonu yapması etkili oldu.