Advertisement

Euronun Yunanistan ile değil AMB politikası ile pariteye geleceği öngörülüyor

Barclays Plc ve Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. stratejsitleri euro ile ilgili, “Yunanistan’ın euroyu terk etmeye zorlanması halinde euroda satışa gidin. Eğer Yunanistan kreditörleri ile bir anlaşmaya varırsa euroda yine satışa gidin” tavsiyesinde bulunuyorlar. Stratejistler para biriminde hareketlenmenin Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alımlarına bağlı olduğunu ifade ediyorlar.

AMB, 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) parasal genişlemesi (QE) en az Eylül 2016’ya kadar sürecek. QE’nin devam etmesi ile birlikte bölgede tahvil faizleri aşağı yönelecek ve hisse senetleri destek bulacak.

Bloomberg’in derlediği verilere göre 10 gelişmiş ülke para birimi arasında euro, Yeni Zelanda dolarının ardından bu yıl en kötü performansı sergiliyor. Euro bu yıl yüzde 4.4 geriledi.

Singapur’daki Barclays Asya Pasifik Döviz stratejisti Mitul Kotecha, “Bu noktada AMB’nin euro yönündeki ana yönlendirici olması bekleniyor. AMB’nin Eylül’e kadar agresif para politikasını sürdürmesi euroda aşağı yönlü baskılamayı sürdürecek. ABD ile Avrupa’nın arasındaki politika, faiz ve büyüme farklılıkları euroyu düşürecek” değerlendirmesi yaptı.

Kotecha, euronun üçüncü çeyrekte parite seviyesine (1 euro=1 dolar) geleceği tahmininde bulunuyor.

Bank of Tokyo-Mitsubishi analistlerinden Yasuaki Amatatsu, “Euro AMB’ye odaklı hareket edecek. Güçlü parasal genişleme tahvil faizlerini aşağı çekecek. Piyasanın odağı Yunanistan’dan AB-ABD faiz farklılığına doğru ilerliyor” dedi.

Amatatsui euronun Temmuz ayında 1.05-106 dolar seviyelerini test edeceğini belirtti.