Advertisement

Asya’nın bölgesel gösterge endeksi, yatırımcıların Yunanistan krizinin değerlendirmesi ile haftalık kazancı azaltıyor. Yunanistan’ın borç krizinde anlaşma henüz sağlanamadı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 gerileyerek Tokyo saati ile 09:02’de 149.02 puana geldi ve haftalık yükselişi yüzde 1.3’e düşürdü. Euro Bölgesi maliye bakanları, Perşembe günü Brüksel’de bir anlaşmaya varmada başarılı olamadılar. Yunanistan’ın mevcut kurtarma programının süresi 30 Haziran’da dolacak. Bakanlar Cumartesi günü yeniden bir araya gelecekler.

Bank of America Merrill Lynch baş Avrupa ekonomisti Gilles Moec, “Yunanistan’ın zamanı daralıyor. Gelecek haftaya kadar anlaşma bakımından gerçek ilerleme kaydedilemezse Yunan nüfusu meseleyi kendi eline alabilir. İşler kontrol edilmesi zor bir hal alabilir” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande “Yunanistan konusunda bir anlaşma çok uzakta değil. Şu tabloda, Yunanistan’ın anlaşması mümkün ve gerekli” dedi. Almanya Şansölyesi Merkel ise “Görüşmeler bazı konularda başa dönüyor” açıklamalarında bulundu.