Advertisement

Japonya hisseleri, yatırımcıların Yunanistan borç müzakerelerinden çıkacak sonucu beklemeleri ile kayıp ve kazançlar arasında dalgalanıyor. Topix endeksi bu ay ilk kez kez haftalık yükseliş kaydetmeye ilerliyor.

Japan Airlines Co., Nomura Holdings Inc.’in hisse senedi için hedef fiyatını artırmasının ardından yüzde 1.4 prim yaptı. J Front Retailing Co., kar tahminlerini artırmasının ardından yüzde 1.8 yükseldi. Resona Holdings Inc., Mizuho Securities Co.’nun yatırım notunu düşürmesi ile yüzde 1.8 geriledi. Petrol üreticileri Topix endeksinde bulunan 33 sanayi grubundaki düşüşlere öncülük etti.

Topix endeksi, yüzde 0.1’lik artıştan dalgalanmasının ardından yüzde 0.1 gerileyerek Tokyo saati ile 13:30’da 1,669.55 puana geldi. Endeks, bu hafta yüzde 2.4’lük yükseliş kaydetmeye ilerliyor. Nikkei 225 Stock Average Çarşamba günü Aralık 1996’dan bu yana en yüksek kapanışı yapmasının ardından 20,766.71 puanda yatay bir seyir izledi.

Amundi Japan Ltd. baş ekonomisti Akio Yoshino, “Yatırımcılar bugün gerçekten bekle-gör modundalar. Yunanistan için umutlarımız yüksek değil. Ancak büyük bir felaket de beklemiyoruz. Müzakereler iyi gitmezse de temerrüde düşmeyebilirler. Başka bir finansman yolu bulacaklardır” dedi.