Advertisement

Bloomberg anketine katılan ekonomistlere göre Çin, yuanı rezerv para birimi olarak kabul ettirme hedefini bu yıl gerçekleştirebilir.

18-24 Haziran tarihleri arasında Bloomberg anketine katılan 16 ekonomistin 11’i Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yuanı Özel Çekme Hakkı (SDR) sepetine 2015’teki değerlendirmesinde ekleyeceğini belirtti. Washington merkezli kurum, yuanın sepete eklenmesini para biriminin “serbestçe kullanılabilir” olmadığı gerekçesi ile 2010’da reddetmişti.

Yuanın küresel olarak benimsenmesi, Çin’in yurtiçi sermaye piyasasını yabancı yatırımcılara kademeli olarak açması ile yükseliyor. Yuan, 2013 yılında euroyu dünya genelinde ticaret finansında en çok kullanılan para birimi olarak geçmiş ve ikinci sıraya yerleşmişti. Yuan Mayıs ayı itibarıyla küresel ödemelerdeki popülaritesi bakımından 5 sırada yer alıyor.

Hong Kong’daki Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA ekonomisti Le Xia, “IMF’ın yuanı kabul etmesini bekliyoruz. Yuanın hem ticaret hem de yabancı doğrudan yatırımda kullanımı geniş” dedi.