Advertisement

Rekor düşük seviyedeki tahvil faizleri Berkshire Hathaway Inc., BlackRock Inc. ve yabancı tahvil alıcılarını Avrupa tahvil piyasasına çekti. Ancak söz konusu trend 9 yılın en kötü kayıplarını veren yatırımcılar için olumlu olmadı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 1.1 trilyon euroluk (1.23 trilyon dolar) parasal genişleme programının borçlanma maliyetlerini aşağı itmesi ile birlikte Avrupa, Çin’den Brezilya’ya tahvil ihraççıları için para toplama sahası haline geldi.

McDonald’s Corp. ve Coca-Cola Co. gibi ABD şirketleri söz konusu yükselişe öncülük ettiler. Bu şirketlerin bu yıl euro cinsinden tahvil satışları yoluyla elde ettikleri para 2014 yılının tümünü geçmiş durumda.

Öte yandan yatırımcılar, Avrupa gösterge tahvillerinin 3 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesi ile birlikte negatif getirilerle kayıp verdiler. Tahvillerdeki satış dalgası küresel tahvil piyasasından 640 milyar dolar götürdü.

Edinburgh’daki Aberdeen Asset Management Plc kıdemli yatırım yöneticisi Luke Hickmore, “QE’nin hem büyük bir pozitif etkisi hem de büyük bir negatif etkisi var. Merkez bankalarının olağandışı önlemler ile ekstrem değerlere itiliyorsunuz” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre bankalar hariç ABD şirketleri, bu yıl 69.8 milyar euroluk tahvil satışı gerçekleştirdiler. Geçtiğimiz senenin tümünde 68.9 milyar euroluk satış yapılmıştı.

Şirketler ucuz likiditeye ulaşırken, yatırımcılar için tablo daha farklı. Yatırımcılar, Euro Bölgesi ekonomisinin gelişme sinyali vermesi ile düşen getirilerden olumsuz etkileniyorlar.