Advertisement

Asya para birimleri, Yunanistan’ın temerrüde düşmesinin gelişen piyasa sermaye akışlarına volatilite getireceği spekülasyonu ile haftalık kayba hazırlanıyor. Güney Kore vonu ve Singapur doları para birimlerindeki düşüşler öncülük ediyor.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Perşembe günkü görüşmelerden bir anlaşma çıkmamasının ardından Cumartesi günü tekrar bir araya gelecekler. Zaman Yunanistan’ın aleyhine işliyor. Ülkenin IMF’e 30 Haziran’da 1.5 milyar euroluk ödeme yapması gerekiyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, hafta sonu gerçekleşecek toplantının Yunanistan krizinde belirleyici olacağını söyledi. Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi 19 Haziran’daki seviyesinden yüzde 3 gerileyerek 3 haftanın en büyük düşüşünü yaşadı.

Singapur’daki Macquarie Bank Ltd. Döviz ve sabit getiri stratejisi müdürü Nizam Idris, “Para birimlerindeki genel zayıflık Yunanistan krizi dolayısıyla görülen riskten kaçışı yansıtıyor. Asya’dan sermaye çıkışı görüleceği korkusu var” dedi.

Güney Kore vonu dolar karşısında geçtiğimiz beş günde yüzde 0.7 geriledi ve 4 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Singapur doları yüzde 0.7 değer kaybetti. Tayvan doları yüzde 0.4 zayıfladı. Malezya ringiti yüzde 0.5 geriledi.