Advertisement

ABD Hazine tahvilleri bu ayın en dar aralığında işlem görüyor. ABD verilerinin gelişme göstermesi ve öte yandan Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimalinin bulunması, yatırımcıları zıt yönlere çekiyor.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi, Yunanistan iyimserliğinin dağılması ile birlikte Salı gününden bu yana yüzde 2.36 ile yüzde 2.43 arasında işlem görüyor. Yunanistan’ın Pazar günü sunduğu tekliflerin hızlı bir anlaşmaya zemin hazırlayacağı iyimserliği kreditörler ret gelmesi ile dağılmıştı. Öte yandan ABD’nin güçlü gelen konut ve tüketici harcamaları verileri, Fed’in faiz artırımlarına Eylül ayında başlayacağı beklentilerini destekledi.

Syndey’deki Altius Asset Management Pty. portfolyo yöneticisi Chris Dickman, “ABD verileri olumlu geliyor. Yunanistan meselesi olmasaydı ABD tahvil faizleri yükselirdi” dedi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 1 baz puan düşerek Londra saati ile 07:00’de yüzde 2.40 seviyesine geldi. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 3/32 veya 1,000 dolar nominal değerde 94 sent gerileyerek 97 19/32 oldu. Tahvil faizi bu hafta 14 baz puan yükseldi.