Advertisement

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "MYK'da yaptığımız istişareler neticesinde TBMM Meclis Başkan adaylığı için AK Parti olarak, Sivas milletvekilimiz Sayın İsmet Yılmaz'ı önermeyi kararlaştırdık" dedi.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, seçimin ardından çok yoğun istişare toplantıları yaptıklarını bildirdi.

Davutoğlu, istişareleri partinin bütün kurulları ve milletvekilleriyle gerçekleştirdiklerini belirterek, "Bu aslında AK Parti'nin farkını da ortaya koyan bir tutumdur. Biz ilk andan itibaren, Cumhurbaşkanımızın partinin kuruluşunu gerçekleştirdiği andan itibaren hep ortak aklın, vicdanın harekete geçirilmesine önem verdik" diye konuştu.

AK Parti'nin çok köklü geleneklerinin olduğunu ve bunun güçlendirilerek devam ettiğini anlatan Davutoğlu, istişare toplantılarında seçim değerlendirmesinin yapıldığını, koalisyon görüşmelerinde izlenecek yöntemin ele alındığını ve Meclis başkanlığı konusunun gündeme geldiğini ifade etti.

Bu konulardaki kanaatleri tek tek aldıklarını, bunların kendisine yazılı olarak bildirildiğini aktaran Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dün bütün bu kanaatleri değerlendiren bir çalışma yaptıktan sonra iki arkadaşımızın isminin çok açık bir şekilde öne çıktığı ortaya çıktı. Sayın Nabi Avcı ve Sayın İsmet Yılmaz. Dün akşam iftarda birlikteydik, iftar sonrasında da her iki arkadaşımızla da ayrı ayrı görüştüm, daha sonra da birlikte görüştük. Bütün partimizin şu ana kadar gerçekleştirdiği o olgun siyasi tavır çerçevesinde iftiharla ifade ediyorum, bütün bu süreçlerde hiçbir arkadaşımız kendi nefsini çıkarını, düşüncesini öne koymadı. Dün de her iki arkadaşımızla tek tek görüştüğümde de diğer arkadaşımız lehine feragat etmesinin uygun olacağını, çünkü diğer arkadaşının daha ehil olduğunu ifade ettiler. Bu hareketimizin, siyasetimizin, geleceği açısından bende büyük bir memnuniyet ve özgüven oluşturdu. Her partinin kendi kuralları var ama en büyük grup olarak biz, meclis başkanlığı adayını belirlerken bütün istişare süreçlerini, hiçbir tartışma yaşamadan, 350'ye yakın arkadaşımız fikir beyan etmiş oldu. Bu ahlaki olgunlukları dolayısıyla bütün arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum."

Bazen farklı kanaatler sergilediğinde bunun saygı içinde tartışabilen kişilerin olmasının AK Parti grubunun gücünü gösterdiğini vurgulayan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Daha sonra bu iki arkadaşımızı ortak değerlendirdiğimizde bir arkadaşımızın ismi öne çıktı dün gece yarısı itibarıyla. Ben de o arkadaşımızla ilgili kanaatimi de bugün MYK'ya aktardım. Her iki arkadaşımız da üstün vasıflara sahip arkadaşlar. Diğer birçok ismi geçen ve milletvekillerimizden destek alan arkadaşlar da aynı şekilde üstün vasıflara sahiptir. MYK'da yaptığımız istişareler neticesinde TBMM Meclis Başkan adaylığı için AK Parti olarak Sivas milletvekilimiz Sayın İsmet Yılmaz'ı önermeyi kararlaştırdık. Kendisi için, partimiz için, ülkemiz için, TBMM çalışmalarına katılan bütün milletvekilleri için hayırlı olmasını diliyorum. Bugünden itibaren müracaatı da gerçekleşecek, temasları da yapılacak. En hayırlı kararın oluşacağı yönündeki kanaatimi bir kere daha ifade etmek istiyorum. Bu istişarelerimiz devam edecek. Önümüzdeki günlerde özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesine müteakip bu sefer koalisyon çalışmalarıyla ilgili olarak da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. En doğru kararı alabilmek, ülkemizi en hayırlı sonuca ulaşabilmek için bundan sonraki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam ettireceğiz."

AA