Advertisement

Tunus İçişleri Bakanlığı, Susa kentinde yer alan iki otele düzenlenen saldırıda, 1'i saldırgan 27 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralandığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali al-Arawi, bir saldırganın öldürüldüğünü ve diğerinin ise kaçtığını ifade etti.

Geçtiğimiz Mart ayında Tunus’ta yer alan Bardo Müzesi’nde turistlerin rehin alındığı saldırıda 17 kişi yaşamını yitirmişti.

Kuveyt'te Şiilere ait İmam Sadık Camisi'ne düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği, en az 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kuveyt Valisi Sabir el-Muhenna yaptığı basın açıklamasında, 1 intihar eylemcisinin, Savabir bölgesindeki İmam Sadık Camisi'ne girerek cuma namazı sırasında üzerindeki bombayı patlattığını ifade etti.

Fransa'nın Lyon kenti yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde bir doğalgaz fabrikasına saldırı düzenlenirken, görgü tanıklarının ifadelerinde, saldırının fabrikaya girmeye çalışan bir aracın patlaması sonucu meydana geldiği, olay sonucu bir kişinin öldüğü çok sayıda kişinin de ağır yaralandığı belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, fabrika saldırısında yakalanan şüphelinin Yassine Salhi olduğunu değerlendirdiklerini, Salhi'nin suç kaydı bulunmadığını ancak radikalleşebileceği gerekçesiyle bir dönem güvenlik birimlerince izlemeye alındığını bildirdi.