Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağladığı acil yardımı aynı seviyede bırakarak, son günlerde yoğun mevduat çıkışı yaşayan ülkenin finansal sistemini tehlikeye attı.

AMB'nin Yönetim Kurulu bugün aldığı kararla, acil likidite yardımını Cuma günü belirlediği seviyede tuttu. Euro Bölgesi'nden bir yetkiliye göre AMB yetkilileri, sağlanan fonlamayı bankaların gereksinimi için yetersiz görüyor ve Yunanistan'da Pazartesi günü bankaların açılmaması gerektiğini düşünüyor.

Karar, AMB'nin kendi bilançosunu korumak istediğini gösterirken, Yunanistan mali çöküşe yaklaşıyor. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma fonu koşullarını 5 Temmuz'da referanduma götürme kararı aldı. Bu kararla birlikte ülke temerrüde ve eurpdan çıkışa yaklaştı.

ABN Amro Bank Araştırma Müdürü Nick Kounis ''AMB dengeli bir yaklaşım geliştirmişe benziyor. Yunan bankalarının likidite durumu felaket. Tatil ilan etmek ve daha sonra sermaye kontrolü uygulamak gerçekçi bir yaklaşım olabilir'' diye konuştu.

AMB Başkanı Mario Draghi, "Yunanistan Merkez Bankası ile yakından çalışmaya devam ediyoruz" diye konuştu. Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras ise bu zor koşullarda Yunan vatandaşları için finansal istikrarın sağlanması için gereken her adımı atacaklarını söyledi.