Advertisement

Yunanistan, Avrupa Merkez Bankası’nın ELA’yı sabit tutması ile finansal bir çöküş yaşamamak adına Pazartesi günü ticari bankaları kapalı tutma kararı aldı. Yunanistan Borsasının da Pazartesi günü kapalı olacağı belirtiliyor. Yunanistan'da, sermaye aktarımına kontrol getirilmesi amacıyla yarın bankaların kapalı kalması kararlaştırıldı.

Alınan bilgiye göre, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis başkanlığında toplanan Sistemik İstikrar Konseyi, bankacılık sistemindeki normalliğin bozulmaması için yarın ülkedeki tüm banka ve şubelerinin kapalı kalması, sermaye aktarımına kontrol getirilmesi konusunda tavsiye kararı aldı.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, konseyin kararının hükümete iletildiği belirtilirken, akşam saatlerinde acilen toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın açıklama yapmasının beklendiği bildirildi.

Yunanistan'da, hükümetin halk oylamasına gitme kararının açıklanmasıyla ATM'lere hücum eden vatandaşların bankaların kapalı olduğu cumartesi-pazar günü mevduat hesaplarından 1 milyar euronun üzerinde para çektiği belirtildi.

Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in banka temsilcileri ile bir araya geldiği görüşmede, bankacılık sisteminde bir çöküş yaşanmaması için Pazartesi günü ülkedeki tüm banka şubelerinin kapalı kalması yönünde karar alındı. Varoufakis, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Tsipras'ın açıklama yapacağını bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağladığı Acil Yardım Fonu’nu (ELA) aynı seviyede bırakarak son günlerde yoğun mevduat çıkışı yaşayan ülkenin finansal sistemini tehlikeye attı. Temerrüt riskinin artması ile birlikte Yunan bankalarının mevduatları hızla azaldı ve 11 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Başbakan Alexis Tsipras, AMB'nin hamlesini "şantaj" olarak nitelendirirken, bankalardan çekilecek mevduatlar hakkında "Yunanistan'ın sermaye kontrollerini devreye soktuğunu ve yurttaşların sakin olması gerektiğini" belirtti.

Piraeus Bank SA CEO’su Anthimos Thomopoulos, hükümet temsilcileri ile bankalar arasında gerçekleştirilen toplantının ardından kararı doğruladı.

Kathimerini gazetesi ise, söz konusu karar ile 5 Temmuz’da yapılması planlanan referandum tamamlanana dek bankaların kapalı kalacağını öne sürdü.

Almanya ve Hollanda Yunanistan'a gidecek turistleri uyardı

Almanya, Yunanistan´da tatil yapmayı planlayan vatandaşlarına "Yanınızda yeteri kadar nakit bulundurun" çağrısı yaparak, bankalarda nakit sıkıntısının yaşanabileceği yönünde vatandaşlarını uyardı.

Hollanda Dışişleri'nden yapılan açıklamada ise, "Seyahatinizi iyi planlayın ve durum değişikliklerini takip edin" denilerek "Yunanistan´da yaşanacak nakit sıkıntısı nedeniyle ülkeye gideceklerin yanlarına yeterli miktarda nakit almaları" tavsiyesi yapıldı.

Nordea Bank'tan 'Yunanistan' uyarısı

Nordea Bankası Ekonomi Müdürü Steinar Juel, bankaların nakit sıkıntısı yaşayabileceği ve bankamatiklerde para bulunmaması ihtimaline karşı Yunanistan'a gidecek İskandinavya vatandaşlarını uyardı.

Norveç'in E2 gazetesine konuşan Juel, Yunanistan'da bankaların Pazartesi günü kapalı olacak olması ve ülkedeki ekonomik belirsizlik nedeniyle Yunanistan'a tatile gideceklerin nakit akışı sıkıntısı yaşamaması için yanında yeterli miktarda para bulundurması tavsiyesinde bulundu.

Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaparak, İsveçlilere aynı yönde uyarı yaptı.

Obama ve Merkel 'Yunanistan'ı görüştü

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda Yunanistan'daki mali krizi konuştu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Yunanistan'da yaşanan gelişmelere ilişkin Merkel ile telefon görüşmesi yaptı. İki lider, Atina yönetiminin reformlarını ve Euro Bölgesi içindeki büyümeyi sürdürecek bir yola dönülmesi için her çarenin denenmesinin son derece önemli olduğunda mutabık kaldı.

İlgili ekonomik birimlerinin Yunanistan konusunu yakından izlediklerini belirten Obama ve Merkel, bu konuda temas halinde bulunmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Obama, görüşmede ayrıca Tunus'un Susa kentindeki bir otele geçen cuma günü düzenlenen saldırıda Alman vatandaşının hayatını kaybetmesinden dolayı Merkel'e taziyelerini iletti.

Yunanistan'da 'hayır' oyu gösterisi yapıldı

Yunanistan'da hükümetin, kreditörlerin nakit akışının sağlanması için öne sürdüğü koşulları halk oylamasına sunma kararının ardından başkent Atina'da, "referandumda hayır oyu kullanacağız" gösterisi düzenlendi.

Sosyal medya üzerinden Sintagma Meydanı'nda toplanan yüzlerce Yunan, açtıkları pankartlarla Pazar günü yapılması kararlaştırılan referandumda "hayır" oyu kullanacaklarını belirtti. Bazı eylemciler ise AB'nin uyguladığı ekonomi politikalarını protesto etmek için 5 euro yaktı.

Gösterinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan grup temsilcileri, Pazar günü yapılması planlanan referandumda "hayır" oyu kullanmakta kararlı olduklarını belirtti. Önümüzdeki günlerde de gösterilerine devam edeceklerini açıklayan temsilciler, "Bizler kararlıyız. Yolumuzdan şaşmayız" ifadelerini kullandı.

Benzer gösterilerin Yunanistan'ın başka şehirlerinde de düzenlendiği bildirildi.

Yunanistan Hükümeti'nin referandum kararı almasının ardından halk para çekebilmek için bankamatiklerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Varoufakis: Yunanistan, IMF'nin ve AB'nin yeni tekliflerine açık

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, iflasın eşiğindeki ülkesine koşullu olarak kredi veren IMF ve AB kurumları ile geçen hafta kopan müzakerelerin ardından, "Yunanistan yeni tekliflere açık" mesajını verdi.

Varoufakis, Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, IMF ve AB kurumlarının kurtarma paketinin uzatılmasının koşulları hakkında yeni ve iyi tekliflerle gelmesi durumunda, bunu gelecek hafta içinde görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

Hükümetin, uluslararası kurumların öne sürdüğü ve kendileri açısından kabulü mümkün olmayan talepler nedeniyle 5 Temmuz'da kurtarma paketi hakkında halk oylamasına gitme kararı aldığını hatırlatan Varoufakis, Yunanistan'ın IMF ve AB kurumlarının yeni tekliflerine açık olduğunu belirterek, "Biz, vatandaşların kararlarını şekillendireceği bu süre zarfında müzakereler için yine hazır olacağız" diye konuştu.

Hükümetin, vatandaşlara referandumda "hayır" oyu kullanmaları çağrısında bulunduğunu hatırlatan Varoufakis, IMF ve AB kurumlarının, yeni tekliflerle gelmeleri ve anlaşmaları durumunda bu pozisyonun değişebileceğini söyledi.

Varoufakis, "Biz de yapmış olduğumuz çağrıyı değiştirebilir, seçmene 'evet' oyu kullanmaları çağrısında bulunabiliriz" ifadelerini kullandı.

AMB Yunan bankalarına acil yardımı sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağladığı acil yardımı aynı seviyede bırakarak, son günlerde yoğun mevduat çıkışı yaşayan ülkenin finansal sistemini tehlikeye attı.

AMB'nin Yönetim Kurulu bugün aldığı kararla, acil likidite yardımını Cuma günü belirlediği seviyede tuttu. Euro Bölgesi'nden bir yetkiliye göre AMB yetkilileri, sağlanan fonlamayı bankaların gereksinimi için yetersiz görüyor ve Yunanistan'da Pazartesi günü bankaların açılmaması gerektiğini düşünüyor.

Karar, AMB'nin kendi bilançosunu korumak istediğini gösterirken, Yunanistan mali çöküşe yaklaşıyor. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma fonu koşullarını 5 Temmuz'da referanduma götürme kararı aldı. Bu kararla birlikte ülke temerrüde ve eurpdan çıkışa yaklaştı.

IMF/Lagarde: Ödeme yapılmazsa Yunanistan'a yardım etmeyiz

IMF Başkanı Christine Lagarde, BBC'ye verdiği röportajda Euro Grubu toplantısında kreditörler ile ipleri koparan Yunanistan hakkında "30 Haziran'daki 1,7 milyar dolarlık ödemenin gerçekleştirilmemesi durumunda, ülkenin yeni bir yardım alamayacağını" söyledi.

5 Temmuz'da yapılacak referandumda Yunan halkının kreditörlerin görüşülmeyen tekliflerini değerlendireceğini söyleyen Lagarde, "IMF adına konuşamam zira IMF programı hala devam ediyor. Ancak Avrupa’nın kurtarma programı 30 Haziran'da sona eriyor. Dolayısıyla referandum bu tarihte geçerli olmayan düzenlemelerle ilgili olacak" şeklinde konuştu.

IMF yazılı açıklama yaptı

IMF’in resmi sitesinde Pazar günü Lagarde’ın imzasıyla yapılan açıklamada, IMF yetkililerine “Yunanistan ile sürdürülen ve sonuçsuz kalan müzakereler hakkında brifing verdiği” belirtildi.

Lagarde’ın açıklamasında “Yunanistan’ın borç krizinden bir çıkış yolu bulabilmesi adına IMF’nin hala görüşmeye açık olduğu” ve "IMF’nin Yunanistan ile çevre ülkelerdeki gelişmeleri izlemeye devam edeceği, gerekli durumlarda yardımcı olmaya hazır olduğu” ifade edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Haziran 2015 Pazartesi, 04:24 Misafir yunanistan mağdur ama haksız maalesef. bizim 2001 de ödediğimiz bedeli şimdi onlar ödeyecekler. tek suçlu yunanlı siyasetçilerdir geçmişteki . . .