Advertisement

Geçtiğimiz hafta Yunanistan krizinde çözüme ulaşılacağı spekülasyonu yapan Avrupa hisse senedi traderları stratejilerini yeniden düşünmek zorunda.

ABD endeks vadelileri geriledi. 3 yılın en büyük bir günlük rallisi dahil olmak üzere Euro Stoxx 50 Endeksi’ni yüzde 4.8 yükselten kazançlar Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın referandum kararı almasının ardından riske girdi. Bir Sermaye Piyasaları Komisyonu yetkilisi, Atina Hisse Senedi Borsası’nın Pazartesi günü kapalı olacağını belirtti.

Yunanistan hisseleri, geçtiğimiz hafta yaşanan iyimserlik ile birlikte yüzde 16 yükselerek 2008’den bu yana en büyük artışı göstermişti. Ancak görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından yatırımcı güveni hızlı bir şekilde değişim gösterdi. 6 gün önce Avrupalı politika yapıcılar Tsipras’ın sunduğu reform tekliflerini pozitif bir adım olduğunu belirtmişlerdi ve yatırımcılar krizin çözüldüğüne yönelik işaretleri fiyatlıyorlardı.

London’daki Crossbridge Capital yatırım yöneticisi Manish Singh, “Hisse senetlerinde satış baskısı görürsek şaşırmam. Özellikle çevre bölgelerdeki finansallar riskte” dedi.

Deutsche Bank AG Cumartesi günü yaptığı değerlendirmede Yunanistan referandumunun piyasalar için negatif olduğunu ve büyük bir belirsizliğin başladığını belirtti.