Advertisement

Avrupa endeks vadeli kontratları, Yunanisran görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve buna bağlı olarak Yunanistan'ın eurodan çıkma olasılığının güçlenmesi sonucu sert bir düşüş gösterdi ve hisse senetlerinin güçlü satışlarla açılabileceğini işaret etti.

Eylül'de vadesi dolacak Euro Stoxx 50 endeks kontratları, Londra saati ile 07:05'te yüzde 6 düşerek 3,404 puana geriledi. Yunanistan, finans sisteminin çökmesini önlemek için bankalarını kapattı ve sermaye kontrolleri uygulamaya başladı.

Avrupa bankalarının hisse senetleri, dün Atina saati ile 15:00'te Yunan bankalarının en az 6 Temmuz'a kadar kapalı kalacağının duyurulmasının ardından sert hareketler gösterebilir. Öte yandan, Sermaye Piyasaları Komisyonu yetkilisi, Atina Hisse Senetleri Borsası'nın Pazartesi günü kapalı olacağını açıkladı.

Yunanistan konusunda anlaşmaya varılacağı beklentisi ile işlem yapan Avrupa hisse senedi traderları, Başbakan Alexis Ssipras'ın Cuma günü kreditörlerin kemer sıkma tedbirleri içeren taleplerinin 5 Temmuz'da referanduma götüreleceğini yolundaki adımına ters yakalandı.

Tokyo'da Daiwa Securities Co. idari direktörü ve Uluslararası satş işlemleri başkanı Yukio Ikehata, "Yatırımcılar hisse senedi piyasasından çıkıyor," dedi ve "Piyasalar haftalardır bekle-gör modundaydı ve yatırımcılar Yunanistan konusunda daha iyimserdi. Şimdi bu durum tersine dönüyor" şeklinde gçörüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi geçen hafta, anlaşmaya varılabileceği iyimserliği ile yüzde 2.9 ralli yaparak, Nisan ayından bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Yunanistan'ın eurodan çıkması durumunda, krizin yayılabileceği endişesi küresel piyasaları sarstı. Avrupa ortak para birimi euro Pazartesi günü sert düşerken, ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri aşağı yönde hareket etti.