Advertisement

(20:30'da güncellendi)

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeksi dalgalı seyrediyor. Gösterge endeks, Pazartesi günü son bir yıldaki en hızlı kaybını yaşadı. Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Yunanistan'ın temerrüde düşme ihtimalini değerlendirmeleri ile geriledi ve 3 yılın en kötü çeyreklik düşüşünü genişletti. Euro değer kaybetti. Çin hisse senetleri, hükümetin piyasadaki beklentileri güçlendirmeye yönelik çabalarını artırmasının etkisi ile ralli yaptı.

S&P 500 endeksi, New York saati ile 13: 05'de yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi günü yüzde 1.3 geriledi ve 2012’den bu yana en büyük düşüşü genişletti. Euro dolar karşısında yüzde 0.8 zayıflayarak 1.1142 seviyesine geriledi. ABD Hazine tahvilleri dünkü 15 baz puan yükselişin ardından yatay seyretti.

İtalyan tahvilleri değer kazandı ve buna bağlı olarak, 10 yılvadeli İtalya tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 2.38'e indi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 5.1'lik düşüşün ardından kayıplarının tümünü geri aldı ve yüzde 5.5 sıçradı. Nikel altı yılın en düşük seviyesine indi.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri Pazartesi günü, Yunanistan'ın kreditörlerin taleplerini referanduma götüreceğini duyurmasının ardından görüşmelerde iplerin kopması ile yaklaşık 1.5 trilyon dolar eridi. Yunanistan'ın IMF'ye bugün yapması gereken 1.7 milyar dolarlık borç ödemesini yapmayacağını ifade ederek, kurtarma programına 2 yıllık uzatma istedi.

Çinli yetkililer, aracı kurumlar birliğinin yatırımcılara ve fon yöneticilerine piyasaya istikrar getirme çağrısında bulunması ile birlikte, emeklilik fonlarına hisse senedi alımı izni vererek, piyasadaki paniği durdurma çabalarını artırdı.

İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizleri 2 günlük düşüşün ardından yükselirken, söz konusu tahvillerde 6.8 milyar euroluk satış dalgası yaşandı. Yunanistan gibi İtalya’nın da ekonomik kriz ile karşı karşıya kalabileceği ifade ediliyor.

Londra'da Seven Investment Management'tan Ben Kumar, "Yunanistan'ın bu safhaya geleceği kimin aklına gelirdi?" dedi ve "Bugün Tsipras ve kreditörlerin anlaşmayı imzalama fotoğraflarında son rötuşların yapılacağı gün olmalıydı. Ama bunun yerine bu haftayı belirsizlikle geçirmek zorunda kaldık" şeklinde görüş bildirdi.

(20:30'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Temmuz 2015 Çarşamba, 03:43 Misafir Dolar alın yakın zamanda patlama yapacak...