Advertisement

Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan 1.7 milyar dolarlık borcunun vadesi bugün doluyor. Ülkenin ödemeyi yapmaması halinde temerrüde düşüp düşmeyeceği konusunda tüm önemli oyuncular bir duruş sergilerken kurumun kendisitemerrüt ile ilgili bir değerlendirme yapmadı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Yunan bankalarına sağladığı yaklaşık 89 milyar euroluk (100 milyar dolar) Acil Durum Likidite Yardımı (ELA) ile ülkenin bankacılık sistemini canlı tutuyor. Frankfurt merkezli kurum, Yunanistan’ın IMF’e olan borcunu ödememesini nasıl sınıflandıracağı veya nasıl bir reaksiyon vereceği ile ilgili bir açıklama yapmadı. AMB sözcüsü kurumun alacağı pozisyon ile ilgili yorum yapmayı reddetti.  

Ancak AMB politika yapıcıları, buna rağmen, ödemenin kaçırılmasının Yunan bankalarının ödeme gücü üzerindeki etkisini Çarşamba günkü toplantıda değerlendirmek zorunda kalabilirler. Yetkililer, Çarşamba günü ELA’nın seviyesini tartışacaklar. ELA tartışmasının sonucu Yunanistan’ın Euro’daki üyeliğini etkileyebilir.

Üç önemli kredi derecelendirme kuruluşu, Washington merkezli IMF’e ödemenin yapılmamasının temerrüt oluşturmayacağını belirtti. Çünkü temerrüt terimi özel sektör kreditörleri için kullanılıyor ve IMF bu sözcüğü kullanmaktan kaçınıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Haziran 2015 Salı, 15:26 fikri.salincakli@gmail.com bu iş greexit'ten çıktı, euroexit'e doğru gidiyor bence. en ufak üyelerinin bir krizinde bile paramparça oldular...