Advertisement

Üç kıtada birden yaşanan gelişmeler, küresel ekonominin tehlikeli bir yerde olduğunu hatırlatıyor. Çin hisse senedi piyasasında yükselen satış dalgası, Çin Merkez Bankası’nı (PBOC) Pazar günü faiz oranlarını indirmeye teşvik etti. Yunanistan, uluslararası kreditörleri ile anlaşmaya varamamasının ardından Pazar günü bankaları kapatma ve sermaye kontrolleri uygulama kararı aldı. Pazartesi günü Porto Riko borçlarını geri ödeyemeyeceğini açıkladı.

Wall Street Journal'ın haberine göre Çin, Yunanistan ve Porto Riko için bunlar kötü haberler ancak dünyanın geri kalanına bakıldığında bulaşıcılığın zayıf olması iyi bir haber niteliğinde. Bulaşıcılık kanalları, ABD’nin 2007’deki mortgage patlaması dönemine ve Avrupa’nın 2009’daki ülke borç krizi dönemine göre çok daha zayıf.

Ancak bu dünyanın hiç etkilenmeyeceği anlamına gelmiyor. Tüm bu gelişmelerin rahatsızlık verici bazı sonuçları önümüzdeki hafta ve aylarda görünür hale gelebilir. Porto Riko’nun borçlarını nasıl yapılandıracağına bağlı olarak yatırımcılar diğer yerel borçlananlardan uzaklaşabilirler. Yunanistan’ın sorunları başka ülkelerde de kemer sıkma karşıtı hareketlerin oluşmasını sağlayabilir, euroyu daha da tehlikeye sokabilir. Çin ekonomisi o kadar büyük ki sert bir iniş sayısı dolaylı yolda yansıma yapabilir. Bunlardan biri emtia piyasaları.